Idea Bank – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


idea bank lokaty

Opis banku

Idea Bank to bardzo dynamicznie rosnący bank, specjalizujący się w obsłudze mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Szybki wzrost był i jest możliwy dzięki ścisłej koncentracji akcji kredytowej na konkretnym segmencie i zaoferowaniu w nim innowacyjnych i atrakcyjnych rozwiązań. Najbardziej znany przykład do mobilne wpłatomaty, które pozwalają na wygodne zagospodarowanie gotówki, co w wielu biznesach (np. gastronomia) jest jeden z kluczowych elementów zarządzania finansami. Idea Bank oferuje także dość szeroki zakres usług dodatkowych ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej (np. obsługa księgowa, pozyskiwanie dotacji, itd.).

Szybki rozwój akcji kredytowej, wymaga równie szybkiego pozyskiwania środków na jej sfinansowanie. Dlatego z perspektywy klienta indywidualnego, Idea Bank to bank oferujący przede wszystkim wysokie oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych. Lokaty z serii Happy (Happy, Happy Plus, Happy Pro), do prawie zawsze jedne z najlepszych ofert. Wyróżniają się też tym, że nie trzeba do nich zakładać konta. Zakładając je online, trzeba założyć konto w systemie bankowości elektronicznej, nie jest to jednak konto bankowe. Z drugiej strony, warto rozważyć także założenie zwykłego rachunku osobistego – Konta Idealnego. Konto Idealne to jedno z bardzo już niewielu ofert kont darmowych bezwarunkowo.

Historia

O ile marka Idea Bank, jest obecna od stosunkowo niedawna (od 2010 r.), to jedna formalnie bank działa od 1991 r. Od 1996 r. należał do Grupy GMAC. Grupa GMAC to finansowa część General Motors specjalizująca się w finansowaniu samochodów. Grupa General Motors, która bardzo ucierpiała w okresie kryzysu w 2008 r. była zmuszona do sprzedaży swoich aktywów i tak GMAC bank, trafił w ręce Getin Holdingu – Grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego.

W 2012 r. dodatkowo dokupiony i połączony z Idea Bankiem został Allianz Bank. Projekt niemieckiego ubezpieczyciela, który co ciekawe wystartował równo z Alior Bankiem, okazał się znacznie mniejszym sukcesem i został szybko sprzedany. Idei pozwoliło to na szybkie zwiększenie liczby oddziałów.

Od 2015 r. Idea Bank jest notowany na GPW w Warszawie. Co istotne, mimo że kontrolowany przez tego samego właściciela, jest instytucją oddzielną od Getin Banku. Banki te różnią się strategią i dynamiką, a przede wszystkim mają oddzielne licencje bankowe i kapitały.

Kluczowe informacje o Idea Banku

Wartość aktywówKapitał własnyWspółczynnik wypłacalnościLiczba klientówDominujący akcjonariusz
21,5 mld PLN
(13. bank w Polsce)
2,5 mld PLN14,4%b.d.
Leszek Czarnecki (79%)

Źródło: Sprawozdanie Banku za 2016 r. (dane skonsolidowane), dane na koniec 2016 r.

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodząceSesje przychodzące
9.3010.30
13.3014.30
16.0016.30

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.

Idea Bank – analizy produktów

Analizy lokat

Lokata Happy i Happy PRO – Idea Bank

Lokata Happy w Idea Banku występuje w dwóch wariantach: Happy – najlepsze oprocentowanie (3,0-4,0% zależnie od okresu), ale kwota tylko do 10 tys. PLN; Happy Pro – trochę niższe oprocentowanie (2,7-3,5%), ale kwota do 100 tys. PLN; Do niedawna dostępna była także lokata Happy Plus, jako lokata do 100 tys. PLN, natomiast została już wycofana. […]

Zobacz więcej

Analizy lokat

Lokata na Nowe Środki – Idea Bank

Lokata na Nowe Środki to bardzo dobra lokata dla osób poszukujących prostej i dobrej lokaty. Zazwyczaj dobrze oprocentowana (obecnie do 3,1%) bez zakładania konta, z wysokim limitem (do 1 mln PLN), możliwe założenie na 6 miesięcy, to po prostu bardzo sensowna oferta. Oprocentowanie lokaty na Nowe Środki wynosi 3,00% w wariancie na 1 miesiąc, 3,0% […]

Zobacz więcej