Oszczędności

Jeśli masz trochę wolnych oszczędności, szukasz sposobu na ich bezpieczne ulokowanie i zastanawiasz się co będzie lepsze – lokata czy konto oszczędnościowe, jesteś we właściwym miejscu. Poniżej znajdziesz krótkie wskazówki, który produkt wybrać oraz linki do odpowiednich rankingów.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokaty i konta oszczędnościowe to teoretycznie różne, ale tak naprawdę bardzo podobne do siebie produkty bankowe. W obu przypadkach, klient chce bezpiecznie przechować środki i otrzymywać jak najlepsze oprocentowanie, a bank chce w zamian za odsetki możliwe jak najbardziej „zamrozić” te środki. W przypadku lokaty, zerwanie jej przed terminem spowoduje utratę części albo całości oczekiwanych odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego, zazwyczaj wypłata pieniędzy częściej raz w miesiącu wiąże się z opłatami za przelew (zależnie od oferty).

Podstawowa różnica to jednak czas trwania. Po upływie terminu lokaty, środki wrócą na wskazane konto (chyba, że lokata zostanie automatycznie przedłużona). Natomiast konto oszczędnościowe nie ma z góry określonego końca trwania i będzie funkcjonować aż do jego zamknięcia. Nie zmienia to jednak kluczowego podobieństwa. Dla obu tych produktów, po kilku miesiącach zazwyczaj znowu trzeba szukać lepszej oferty. Lokata się zakończy, a jej automatyczne przedłużenie rzadko kiedy będzie możliwe przy równie korzystnym oprocentowaniu co promocja, która Cię do niej skusiła. Oprocentowanie konta oszczędnościowego także po kilku miesiącach promocji zazwyczaj niepostrzeżenie (poprzez zmianę tabeli opłat i oprocentowania, którą łatwo przegapić) spada poniżej atrakcyjnego poziomu.

Aby wybrać który produkt będzie dla Ciebie lepszy, lokata czy konto oszczędnościowe, możesz skorzystać z podpowiedzi poniżej.

Kiedy lepiej założyć lokatę?

Lokata będzie lepszym wyborem jeśli:

  • zależy Ci na jak najwyższym oprocentowaniu – najczęściej, choć nie zawsze, lokaty mają atrakcyjniejsze oprocentowanie niż konta oszczędnościowe;
  • masz określoną kwotę jaką chcesz ulokować;
  • aktywnie zarządzasz oszczędnościami – wyszukiwanie najlepszych lokat, ich zakładanie i powtarzanie tego po ich zakończeniu wymaga odrobiny zaangażowania;
Kiedy lepsze będzie konto oszczędnościowe?

Sugerujemy konto oszczędnościowe jeśli:

  • chcesz regularnie oszczędzać jakąś kwotę;
  • potrzebujesz elastyczności – czasami chcesz skorzystać z oszczędności i nie chcesz tracić odsetek jak w przypadku zerwania lokaty;
  • pasywnie zarządzasz oszczędnościami – nie masz czasu albo głowy do wyszukiwania coraz to nowych ofert lokat;

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o lokatach i kontach oszczędnościowych, zapraszamy do przeczytania poradnika i na naszego bloga o oszczędnościach.