Bank BGŻ BNP Paribas – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


bgż-bnp-paribas

Opis banku

Bank BGŻ BNP Paribas w obecnej postaci powstał stosunkowo niedawno z połączenia dwóch banków – BNP Paribas i BGŻ (więcej o tym poniżej). Pomimo, że fuzja operacyjna została już zakończona, to wciąż jeszcze można znaleźć ślady dwóch, nieco różnych instytucji. Z jednej strony BNP Paribas, to globalna grupa bankowa, od lat aktywna w Polsce przede wszystkim w segmencie dużych korporacji. Z drugiej strony BGŻ wywodzi się z banku pierwszego wyboru dla rolników (do tej pory jako chyba jedyny ma na swojej stronie specjalną sekcję dla rolników). W efekcie powstał bank uniwersalny oferujący bardzo szeroki zakres usług bankowych i towarzyszących.

Ambicją banku jest wzrost i pozyskiwanie klientów ze wszystkich segmentów. W obszarze szczególnie interesujących klientów indywidualnych są to przede wszystkim ciekawe konta osobiste (np. Konto Optymalne) i kredyty gotówkowe. W szczególności w obszarze kredytów gotówkowych BGŻ BNP ma szeroką ofertę kredytów (w tym iGotówka – szybki kredyt, dostępny online) i zazwyczaj dostępne także atrakcyjne promocje.

W zakresie pozyskiwania depozytów i produktów oszczędnościowych, BGŻ jeszcze przed połączeniem wypromował markę BGŻ Optima. Jest to część banku BGŻ BNP wyspecjalizowana w kontach oszczędnościowych i lokatach. Chyba każdy poszukujący dobrych sposobów na ulokowanie oszczędności prędzej czy później zainteresuje się ofertę BGŻ Optima, ze względu na relatywnie wysokie oprocentowania i możliwość ulokowania sporych środków.

Historia

BGŻ BNP Paribas powstał w 2015 poprzez połączenie BNP Paribas Polska i Banku Gospodarki Żywnościowej. Historia i charakter obu tych podmiotów była wcześniej bardzo burzliwa i różna.

BNP Paribas Bank Polska powstał w 2008 r. z połączenia Dominet Banku i Fortis Banku. Dominet Bank wywodził się z regionalnego Cuprum Banku – założonego m.in. przez KGHM, Bank Handlowy i samorządy w 1991 r. Następnie został przejęty przez fundusz zarządzany przez Merril Lynch, po to by ostatecznie znaleźć się w Grupie Fortis. Jednocześnie w wyniku kryzysu z 2008 r., Grupa Fortis została w ramach restrukturyzacji przejęta przez BNP Paribas. Od tego czasu BNP aktywnie działało na rynki finansowań korporacyjnych oraz próbowało zbudować sobie pozycję w segmencie klienta detalicznego. Skala nie była jednak satysfakcjonująca i Grupa BNP regularnie próbowała zwiększyć ją poprzez przejęcia. Ostatecznie udało się w 2014 r. poprzez przejęcie od Rabobanku BGŻ SA.

Z kolei BGŻ SA powstał już w 1975 r., chociaż jego historia jako Banku Rolnego sięga 1919 r. W 1994 bank został przekształcony w spółkę akcyjną i podjął bliską współpracę z instytucjami państwowymi w zakresie różnorodnych programów kredytowych dla rolnictwa. Od 2004 r. skład akcjonariatu, w którym znajdowały się Skarb Państwa i podmioty samorządowe zaczął się zmieniać. W drodze kilku kolejnych kroków, ostatecznie prawie 100% akcji uzyskał Rabobank (w 2012 r.). Grupa Rabobank pochodzi z Holandii i prowadzi działalność skoncentrowaną na sektorze rolniczym z silnym aspektem tzw. zrównoważonego rozwoju. Zaraz po przejęciu pełnej kontroli, Rabobank zmienił strategię i zdecydował się na sprzedaż BGŻ. W procesie uczestniczyły obok Grupy BNP także PZU oraz Santander.

Kluczowe informacje o Banku BGŻ BNP Paribas

Wartość aktywów Kapitał własny Współczynnik wypłacalności Liczba klientów Dominujący akcjonariusz
72,3 mld PLN
(6. bank w Polsce)
6,2 mld PLN 14,4% 2,6 mln bnp paribas francja
BNP Paribas (88%)

Źródło: Prezentacja inwestorska Banku za 2016 r., dane na koniec 2016 r., dane uwzględniają BGŻ Optima

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodzące Sesje przychodzące
do 8.00 11.00-12.00
8.00-11.45 14.30-15.00
11.45-14.15 17.00-18.00

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.

BGŻ BNP Paribas – analizy produktów

Analizy kredytów gotówkowych

[nieaktualne] iGotówka – BGŻ BNP Paribas

[oferta nieaktualna] iGotówka do wyspecjalizowana wersja kredytu gotówkowego w BGŻ BNP Paribas. W ramach tego produktu, do 10 tys. PLN możliwe jest wzięcie kredytu w całości online, na stronie produktu (link poniżej). Jest to oferta konkurencyjna cenowo w porównaniu do szybkich pożyczek, i jest niewiele droższa niż klasyczne kredyty gotówkowe. >>> Weź kredyt iGotówka <<< […]

Zobacz więcej

Analizy kredytów gotówkowych

Kredyt Gotówkowy – BGŻ BNP Paribas

Kredyt Gotówkowy w BGŻ BNP Paribas to bardzo ciekawa oferta kredytu, którą zawsze warto sprawdzić. Bank BGŻ BNP stara się zbudować mocną pozycję w tym segmencie pożyczek konsumpcyjnych (więcej o Banku BGŻ BNP). Dlatego kredyt gotówkowy w BGŻ często objęty jest różnymi promocjami. Po wygaśnięciu oferty “Wszystko Gra”, standardowy kredyt jest dalej atrakcyjnie oprocentowany. >>> […]

Zobacz więcej

Analizy kont osobistych

Konto Otwarte – BNP Paribas

Konto Otwarte to podstawowa wersja konta osobistego w BNP Paribas (do niedawna jako BGŻ BNP Paribas). Konto jest darmowe o ile nie potrzebujesz zbyt często sięgać po gotówkę, ponieważ bank nie będzie pobierać opłat za prowadzenie konta i obsługę karty, ale darmowe wypłaty z bankomatów będą możliwe tylko w sieci Planet Cash i na terenie […]

Zobacz więcej