Bank Zachodni WBK – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


bz wbk konto

Opis banku

BZ WBK to jeden z największych banków komercyjnych w Polsce. Bank skutecznie obsługuje wszystkie grupy klientów, oferując im pełen zakres usług bankowych i pokrewnych usług finansowych (w ramach grupy kapitałowej). Jako 3. pod względem aktywów bank w Polsce oraz podmiot należący do jednej z największych grup bankowych na świecie (Santander) BZ WBK jest bardzo mocny w segmencie klientów korporacyjnych. Jednocześnie ze względu na silną markę i know-how (w tym także przejęte od Kredyt Banku) bank przyciąga także klientów detalicznych.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje oferta BZ WBK w zakresie 0ferta w zakresie kont osobistych, która dość często jest promowana ciekawymi bonusami za założenia konta. BZ WBK może także przedstawić konkurencyjną ofertę jeśli chodzi o kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe. W tym drugim przypadku w ramach Grupy Santander dominuje jednak raczej Santander Consumer Bank.

W portfelu kredytowym Banku Zachodniego WBK dość dużą część stanowią kredyty walutowe. Jest to w dużym stopniu efekt przejęcia Kredyt Banku, który był jednym z liderów w udzielaniu takich kredytów.

Historia

Jak sama nazwa wskazuje, BZ WBK powstał z połączenia dwóch dużych wcześniej istniejących banków – Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego. Połączenia banków dokonała irlandzka grupa bankowa Allied Irish Bank (AIB), która najpierw w 1995 r. pojawiła się w akcjonariacie banku Wielkopolskiego Banku Kredytowego z Poznania. Następnie w 1999 r. nabywał większościowy pakiet akcji w Banku Zachodnim z Wrocławia. Banki te zostały połączone i od 2001 r. funkcjonują pod nazwą BZ WBK. Od tego też roku, mniejszościowy pakiet akcji banku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2008 r. dominujący właściciel banku – AIB bardzo ucierpiał w trakcie kryzysu finansowego. W efekcie zdecydował się na sprzedaż jednego ze swoich lepszych aktywów – BZ WBK. W 2010 r. łącznie 95% akcji banku od AIB i w konsekwencji wezwania na pozostałe akcje, zostało nabyte przez Banco Santander – jeden z największych banków na świecie pochodzący z Hiszpanii z silną obecnością także w Ameryce Południowej. Bank ten od dłuższego czasu przymierzał się do zwiększenia swojej obecności w Polsce. Kolejnym tego etapem było przejęcie w 2012 r. Kredyt Banku i połączenie go z BZ WBK. W efekcie powstał trzeci największy bank w kraju.

Kluczowe informacje o BZ WBK

Wartość aktywów Kapitał własny Współczynnik wypłacalności Liczba klientów Dominujący akcjonariusz
150,1 mld PLN
(3. bank w Polsce)
21,0 mld PLN 15,1% 6,4 mln flaga hiszpanii bz wbk
Banco Santander SA (100%)

Źródło: Raport Banku za 2016 r., dane na koniec 2016 r.

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodzące Sesje przychodzące
8.15 8.00-18.00
12.15
14.45

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.

BZ WBK – analizy produktów

Analizy kont oszczędnościowych

Mobilne Konto Oszczędnościowe – BZ WBK [oferta zakończona]

[Oferta zakończona 30.06.2018] Mobilne Konto Oszczędnościowe w BZ WBK to dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe pozwalające dobrze ulokować do 100 tys. PLN. BZ WBK do tej pory raczej nie kojarzył się z dobrym oprocentowaniem na swoich produktach oszczędnościowych, ale widocznie postanowił to zmienić. Jest to pierwsza edycja promocji konta oszczędnościowego, dlatego trudno prognozować czy BZ WBK […]

Zobacz więcej