Jak oszczędzać pieniądze? Wybieramy najlepsze sposoby

Jak oszczędzać pieniądze

Posiadanie oszczędności zwiększa poczucie bezpieczeństwa, pomaga poradzić sobie z przejściowymi problemami finansowymi, a także ułatwia spełnianie marzeń. Jednak jak oszczędzać pieniądze, skoro jest tyle wydatków, a pensja ledwo wystarcza do pierwszego? Istnieje na to wiele sposobów! Poznaj te najlepsze, dzięki którym szybko zaczniesz gromadzić gotówkę.

Zadajesz sobie pytanie, jak oszczędzać, gdy nie ma z czego? Zawsze jest z czego. Wystarczy, że zmodyfikujesz pewne codzienne nawyki, a znajdą się wolne środki. Potem trzeba je jedynie odkładać systematycznie np. na konto oszczędnościowe. W ten sposób po pewnym czasie z zadowoleniem odkryjesz, że uzbierała się na nim całkiem pokaźna suma pieniędzy. To skrócona recepta na oszczędzanie. Szczegółowo przedstawimy ją niżej.

Na czym polega oszczędzanie pieniędzy?

Każdy doskonale wie, na czym polega oszczędzanie pieniędzy: na odkładaniu nadwyżek finansowych celem stopniowego zgromadzenia większej sumy środków. W teorii brzmi to bardzo prosto, jednak w praktyce okazuje się często trudne do zrealizowania.

Największy problem z oszczędzaniem mają osoby o niższych dochodach, którym wszystkie pieniądze rozchodzą się na codzienne wydatki. Dla nich odłożenie nawet niewielkiej sumy staje się prawdziwym wyzwaniem. Poza tym pojawia się wątpliwość, czy coś to da, że zaoszczędzi się „marne” 50 lub 100 zł? Da bardzo wiele, ponieważ właśnie na tym to polega – aby krok po kroku, za pomocą choćby małych sum, zgromadzić z czasem większe oszczędności.

Jak zacząć oszczędzać małe kwoty, dowiesz się z dalszej części tekstu. Najpierw jednak poznaj kluczowe zasady oszczędzania.

Jak zacząć oszczędzać i robić to skutecznie? Podstawowe zasady

Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, gdy nie masz z czego? Zapamiętaj więc, że oszczędzanie jest możliwe przy każdym poziomie dochodów. Wymaga jedynie przestrzegania kilku zasad:

  1. Podjęcia decyzji – po prostu zacznij wreszcie oszczędzać i to już od dzisiaj, zamiast rozmyślać, jak to zrobić.
  2. Określenia celu – określ cel oszczędzania, bo to wzmocni Twoją motywację. Możesz odkładać środki na coś konkretnego np. na wakacje lub po prostu na poczet budowania bezpiecznej poduszki finansowej.
  3. Opracowania planu – zrób choćby ogólne założenia, jak i ile chcesz oszczędzać. Swój plan traktuj jak ważne zadanie do wykonania, które ma Cię doprowadzić do założonego celu.
  4. Systematyczności – pieniądze odkładaj regularnie, najlepiej w wyznaczonym dniu każdego miesiąca. Niech wejdzie Ci to w nawyk jak inne rutynowe czynności np. opłacanie rachunków.
  5. Konsekwencji – nie pozwalaj sobie na taryfę ulgową, lecz realizuj swój plan oszczędzania bez względu na wszystko. Nie wymyślaj wymówek, że nie masz z czego odłożyć środków, bo masz, tylko być może w tym celu musisz zrezygnować z jakiegoś wydatku.

Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, w jaki sposób oszczędzać pieniądze na co dzień.

Jak oszczędzać pieniądze w 5 prostych krokach?

Tajemnicą umiejętności oszczędzania jest nic innego, jak systematyczne generowanie nadwyżek finansowych za pomocą mądrego planowania oraz redukcji wydatków. Za chwilę dowiesz się, jak to robić w praktyce za pomocą kilku prostych sposobów.

1. Od razu po otrzymaniu pensji odkładaj z niej stałą kwotę

Bez względu na to, ile zarabiasz, postaraj się każdego miesiąca zaraz po otrzymaniu wypłaty odłożyć z niej stałą kwotę pieniędzy. Ile procent pensji powinno się oszczędzać? Według ekspertów 20% dochodów, jednak jest to zasada ogólna, której nie musisz za wszelką cenę przestrzegać.

Zacznij od odkładania mniejszych sum, najlepiej takich, które nie będą stanowić poważnego uszczerbku dla Twojego budżetu. Może więc być np. tylko 100, 200 lub 300 zł. Chodzi o to, żebyś nauczył się gospodarować pieniędzmi bez tej określonej kwoty. Jak już tego dokonasz, możesz zwiększyć pulę środków przeznaczonych na oszczędności.

Gdzie odkładać pieniądze co miesiąc? Najlepiej na osobne konto oszczędnościowe. Dlaczego? Ponieważ trudniej z niego wydać środki, choćby dlatego, że do takiego rachunku bank nie wydaje karty. Poza tym konto oszczędnościowe jest oprocentowane, a więc odłożone na nim pieniądze będą pracować i generować odsetki.

2. Planuj wydatki: miesięcznie, tygodniowo i każdego dnia

Odłożenie z pensji określonej sumy pieniędzy na poczet oszczędności uszczupli Twój domowy budżet. Musisz zatem nauczyć się pokrywać z niego wszystkie wydatki. Najlepiej więc je dokładnie zaplanuj:

  • miesięcznie – na początku każdego miesiąca policz, jaką kwotę potrzebujesz na stałe obciążenia, czyli czynsz, rachunki, czy też raty kredytowe. Zapisz tę sumę i potem pilnuj, aby jej nie naruszyć, wydając pieniądze na inne potrzeby;
  • tygodniowo – po odjęciu od pensji miesięcznych kosztów stałych pozostałą kwotę podziel na cztery. Będzie to suma, która musi Ci wystarczyć na pokrycie tygodniowych wydatków związanych z utrzymaniem. Na jej podstawie zrób orientacyjną listę takich wydatków, czyli określ, ile mniej więcej pieniędzy możesz przeznaczyć na żywność, kosmetyki, chemię domową, komunikację itp.
  • każdego dnia – planuj codzienne wydatki w taki sposób, aby zmieścić się w przeznaczonej na dany tydzień kwocie pieniędzy na poszczególne potrzeby.

Plan wydatków rób w formie pisemnej – w zeszycie lub na komputerze. To pomoże Ci nie tylko w obliczeniach, ale też w bieżącym kontrolowaniu budżetu.

Korzystaj też z narzędzi do kontroli finansów, jakie udostępnia Twój bank w ramach konta osobistego w bankowości elektronicznej. Dzięki nim szybko sprawdzisz, ile wydałeś faktycznie pieniędzy z konta w danym przedziale czasowym oraz na jakie kategorie wydatków zostały one przeznaczone.

3. Zredukuj koszty stałe

Generowanie nadwyżek finansowych zazwyczaj wymaga redukcji jakichś wydatków. Najlepiej zacznij od cięcia kosztów stałych:

  • zrezygnuj ze zbędnych subskrypcji i abonamentów – może wystarczy Ci jedna telewizja streamingowa zamiast kilku, albo mniejszy pakiet internetowy;
  • zmniejsz rachunki – oszczędzając prąd, wodę i ogrzewanie, ale także poprzez ewentualną zmianę dostawców mediów;
  • rozważ zmianę mieszkania na tańsze, jeśli je wynajmujesz,
  • załóż bezpłatne konto bankowe, aby nie płacić comiesięcznej opłaty za jego prowadzenie.

Kosztem stałym mogą być też wydatki związane z codziennym transportem. Jeśli wciąż dojeżdżasz do pracy autem, sprawdź, czy nie taniej byłoby kupić bilet miesięczny i korzystać z komunikacji publicznej.

4. Oszczędzaj na każdych zakupach

Chcąc zredukować wydatki, naucz się, jak oszczędzać pieniądze podczas codziennych zakupów. Sposobów na to jest wiele:

  • na zakupy chodź zawsze z listą;
  • poluj na promocje – pamiętaj, że wiele artykułów spożywczych możesz zamrozić np. mięso, ryby, a nawet masło;
  • czytaj etykiety – wiele tańszych produktów pod marką własną sklepu nie różni się jakością od markowych odpowiedników;
  • warzywa i owoce kupuj na bazarku – są to z reguły produkty sezonowe od lokalnych dostawców, dlatego są nie tylko lepsze od tych marketowych, ale też znacznie tańsze;
  • korzystaj z kart lojalnościowych sklepów – dzięki nim będziesz mieć dostęp do dodatkowych zniżek i promocji.

Przy okazji zakupów możesz też odkładać niewielkie sumy na poczet oszczędności. Niektóre banki oferują bowiem specjalną usługę tzw. automatycznego oszczędzania. Polega ona na tym, że od każdej płatności kartą za zakupy bank pobiera końcówki zaokrąglające kwoty rachunków i przekazuje je na rachunek oszczędnościowy.

5. Bądź gospodarny i oszczędny jak nasze babcie

W oszczędzaniu pieniędzy pomoże Ci także mądre gospodarowanie zasobami oraz ograniczenie do minimum zakupów. Chodzi tutaj o stare, babcine sposoby na oszczędzanie, które sprawdzały się w kryzysowych czasach:

  • nie marnuj żywności – naucz się kupować tyle, ile trzeba, a także wykorzystywać resztki produktów;
  • gotuj obiady w domu, zamiast płacić za nie krocie na mieście;
  • wytwarzaj własną żywność – oszczędzisz mnóstwo pieniędzy, jeśli będziesz samodzielnie kisił ogórki i kapustę, piekł chleb i domowe ciasta, robił sałatki i pasty do pieczywa, czy też hodował na oknie własne zioła zamiast je kupować w markecie;
  • nie kupuj od razu nowych sprzętów do domu – najpierw spróbuj naprawić te stare lub znajdź używane, które są tańsze, a mogą Ci posłużyć jeszcze wiele lat;
  • sprzedawaj nieużywane już rzeczy, zamiast je wyrzucać – skorzystaj w tym celu ze specjalnych platform internetowych, gdzie możesz sprzedać niemal wszystko: ubrania, zabawki, sprzęty domowe, meble, elektronikę itp.

Oszczędzanie jest proste – po prostu zacznij to robić!

Poznałeś całkiem sporo sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze. Już wiesz zatem, jak planować i ograniczyć wydatki, aby wygenerować nadwyżki finansowe, a także że te ostatnie najlepiej odkładać na osobnym koncie oszczędnościowym. Teraz nie pozostaje nic innego, jak zacząć oszczędzać. Podejmij zatem decyzję i rozpocznij już od dzisiaj gromadzić oszczędności. Korzystając z naszych podpowiedzi, przekonasz się, że jest to w gruncie rzeczy bardzo proste.