Konto dla seniora

konto-dla-seniora

Pomimo zmieniających się czasów, wciąż istnieje pewna grupa ludzi, która nie posiada swojego konta bankowego. W głównej mierze należą do niej emeryci, którzy każdego miesiąca cierpliwie czekają na wizytę listonosza. Dlaczego niektórzy seniorzy nie zdecydowali się na założenie rachunku osobistego? Na co mają zwrócić uwagę Ci, którzy chcieliby to zrobić? W tym tekście szczegółowo zajmiemy się kontami dla seniorów.

Dlaczego seniorzy nie mają konta bankowego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gorąco namawia każdego emeryta, do zakładania konta bankowego. Dlaczego? Jest to w głównej mierze spowodowane tym, że obsługa gotówkowa niesie za sobą większe koszty. Pomimo usilnych starań tej instytucji, jest jeszcze sporo osób, które wolą tradycyjny sposób dostarczania emerytury. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim przyzwyczajenie. Osoby, które są na emeryturze od na przykład 20 lat, tak bardzo przyzwyczaiły się do comiesięcznych wizyt listonosza, że nie chcą z tego rezygnować. Niektórzy starsi ludzie nie mają również przekonania do instytucji bankowych. Zwłaszcza Ci, którzy mieszkają na wsiach i przez lata nie widzieli w swojej okolicy żadnego bankowego oddziału. Te osoby całe życie korzystały z gotówki i raczej ciężko będzie to zmienić. A zdecydowanie warto byłoby to zrobić.

Jakie są zalety posiadania konta dla seniora?

Konto dla seniorów nie różni się zbytnio od zwykłego, tradycyjnego rachunku osobistego oferowanego przez bank. Nazwa ta ma w głównej mierze zachęcić osoby starsze do skorzystania z oferty. Jakiś czas temu banki dużo chętniej tworzyły dedykowane konta dla różnych grup, jednak od pewnego czasu od tego odeszły. Konto bankowe jest to swoistego rodzaju stacja przesiadkowa dla naszych pieniędzy. To tutaj trafiają pieniądze z emerytury czy renty i stąd też wypływają dalej w świat w postaci przelewów za różnego rodzaju rachunki czy też wpłat na konto oszczędnościowe.

Główną zaletą posiadania konta bankowego jest to, że wszystkie te operacje możemy robić w domu za pomocą komputera lub telefonu. Nie musimy po kilka razy w miesiącu biegać na pocztę lub do oddziału banku, żeby zapłacić za prąd, za czynsz lub za ubezpieczenie. Do każdego konta wydawana jest również karta płatnicza, która umożliwia nam płacenie w sklepach lub wyciąganie gotówki z bankomatu. Każdy senior, który posiada konto bankowe, może liczyć również na to, że jego emerytura trafi do niego wcześniej, niż ta przynoszona przez pracownika Poczty Polskiej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta dla seniorów?

Wybranie odpowiedniego konta zależy od bardzo wielu czynników. Na samym początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego nam takie konto ma służyć? Czy tylko do tego, żeby ZUS przelał nam emeryturę, a my całość od razy wyciągniemy z bankomatu i będziemy operować gotówką? Czy może zależy nam na dobrej ofercie oszczędnościowej, bo wszelkie nadwyżki pieniędzy od razu wrzucamy na lokaty lub konto oszczędnościowe? Jak często będę korzystał z bankomatów i ile ich jest w mojej okolicy? Niezależnie od tego, do jakich celów konto nam będzie służyło, bezwzględnie przy jego wyborze należy zwrócić na trzy podstawowe elementy:

  • opłata za prowadzenia konta;
  • opłata za kartę debetową;
  • prowizja za wypłatę z bankomatów;

Jeżeli decydujemy się na założenie konta dla seniorów, to wybierzmy takie, za które nie będziemy musieli płacić. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, żeby bank nie pobrał od nas opłaty za prowadzenie rachunku. Na szczęście najczęściej wystarczy sam wpływ naszej emerytury, żeby ta opłata nie weszła w życie. Drugą opłatą jest ta za kartę płatniczą. Tutaj bank może od nas wymagać dokonania kartą odpowiedniej ilości transakcji lub też transakcji na określoną kwotę w ciągu miesiąca. Jeżeli często zamierzasz korzystać z bankomatów, to koniecznie sprawdź, jak wyglądają opłaty za korzystanie z nich. W chwili obecnej banki bardzo często naliczają opłatę w wysokości 5 zł za wyciągnięcie mniejszych nominałów. W przypadku wypłaty 100 zł robi się więc nam opłata w wysokości 5%, a gdy potrzebujemy tylko 50 zł, to opłata rośnie aż do 10%!

>>>Zobacz ranking kont bankowych<<<

Inne parametry

Oprócz tych elementów powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na te parametry:

  • jakie są opłaty za realizowanie przelewów – zwłaszcza w oddziale Banku
  • ile bankomatów znajduje się w naszej najbliższej okolicy
  • gdzie jest najbliższy oddział banku
  • jaka jest oferta oszczędnościowa

Wiele starszych osób cierpi na samotność. Ich jedyną okazją na obcowanie z drugim człowiekiem jest wyjście z domu i udanie się na Pocztę lub do placówki bankowej. Takie osoby bardzo często idą więc do banku, żeby zlecić różnego rodzaju przelewy. Jeżeli również tak robisz, a masz wiele rachunków do płacenia co miesiąc, to zwróć uwagę czy bank nie pobierze opłaty, za wykonanie takiego przelewu, jeżeli zrobimy to w oddziale. Mieszkając w dużym mieście nie musimy się martwić o dostępność do bankomatów czy do bankowej placówki. Zarówno jedne, jak i drugie rozsiane są praktycznie na każdym kroku.

Problem pojawia się wtedy, gdy mieszkamy na wsi. Wtedy do najbliższego oddziału lub bankomatu możemy mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów. Na samym końcu zapoznajmy się z tym, jakie możliwości oszczędzania proponuje nam bank. Czy oferowane tam lokaty mają atrakcyjne oprocentowanie? Czy pojawiają się oferty promocyjne? Jakie jest oprocentowanie Konta Oszczędnościowego? Jeżeli w końcu decydujesz się na otwarcie konta dla seniorów, to pamiętaj, żeby wybrać rzeczywiście najlepsze i najtańsze rozwiązanie.

Gdzie założyć najlepsze konto dla seniora?

Tak jak wspominaliśmy, praktycznie wszystkie banki odeszły od dedykowanej dla seniorów oferty rachunków osobistych. W chwili obecnej tylko Bank Pocztowy przygotował specjalną ofertę dla tej grupy – Pocztowe Konto Aktywny Senior. Jeżeli na konto wpłynie nasza emerytura, wówczas bank nie pobierze od nas opłaty za prowadzenie rachunku. W innym przypadku kosztuje to 5 zł. Dodatkowo możemy wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnej placówce Poczty Polskiej lub oddziale Banku Pocztowego. Obecnie trwa również promocja (do 30.06.2020r.), która umożliwia bezpłatne wyciąganie gotówki z bankomatów Planet Cash (poza promocją każda wypłata kosztuje 2 zł). Co bardzo istotne bank udostępnił bardzo ciekawą opcję – można zamówić dostarczenie pieniędzy do domu przez listonosza. Taka usługa kosztuje obecnie 2 zł.

Jeżeli szukamy konta, za które nie będziemy musieli nic płacić, bez patrzenia na spełnienie jakichkolwiek warunków, to warto zainteresować się ofertą przygotowaną przez Nest Bank. Zakładając konto w tym banku masz 100% pewność, że nie zostanie od Ciebie pobrana żadna opłata za prowadzenie konta lub za kartę debetową, a co najważniejsze możesz korzystać ze wszystkich bankomatów za darmo. Dodatkowo Nest Bank posiada bardzo ciekawą ofertę na lokowanie oszczędności.

Warto również zwrócić uwagę na konto osobiste oferowane przez Bank BGŻ BNP Paribas. Do tego, aby posiadać tam zupełnie darmowy rachunek, potrzeba jedynie jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu (może to być płatność w sklepie na dowolną kwotę). Posiadając Konto otwarte na Ciebie nie zapłacimy nic za prowadzenie rachunku, a wszystkie bankomaty BGŻ BNP Paribas oraz Planet Cash są bezpłatne.