Kredyt gotówkowy czy szybka pożyczka?

pożyczka gotówkowa

Jeśli potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki, na pewno spotkasz wiele ofert kredytów gotówkowych i tzw. szybkich pożyczek. Aby dowiedzieć się czym się różnią i którą opcję wybrać, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, to produkt bankowy skierowany do klientów posiadających zdolność kredytową, potrzebujących gotówki na większy wydatek (kilka tysięcy do stu kilkudziesięciu PLN). Taki kredyt jest uregulowany ustawą o kredycie konsumenckim, a jego uzyskanie wymaga przejścia bankowej procedury weryfikacji zdolności kredytowej. Okres kredytowania to najczęściej kilka-kilkadziesiąt miesięcy

Czym jest szybka pożyczka?

Szybka pożyczka to konkurujący z kredytami bankowymi i zyskujący coraz większą popularność produkt finansowy, skierowany do klientów potrzebujących natychmiastowej gotówki, do kilku tysięcy PLN. Takie pożyczki są zazwyczaj bardzo krótkoterminowe (np. 1 miesiąc), a ich uzyskanie nie wymaga weryfikacji zdolności kredytowej – są udzielane przez firmy pożyczkowe i podlegają ogólnym regulacjom prawa cywilnego.

Jakie są zalety szybkich pożyczek?

Zaletą szybkich pożyczek, jest … no cóż, szybkość. Większość oferujących je firm oferuje wypłatę pieniędzy w ciągu 15 minut od złożenia wniosku, oczywiście online. Oferta banków w tym zakresie jeszcze nie jest tak dobra. Oferują decyzję w 15 minut, ale rzadko kiedy można liczyć na środki tak szybko.

Niektórzy uważają też za zaletę szybkich pożyczek brak konieczności posiadania zdolności kredytowej. Naszym zdaniem tak nie jest. Jeśli jej nie masz, zwłaszcza z powodu swojej sytuacji finansowej, a bierzesz pożyczkę, prawdopodobnie sam/a prosisz się o kłopoty – w końcu z jakiegoś powodu jej nie masz. Jeśli nie masz zdolności kredytowej bo nie możesz udokumentować swoich dochodów, to trochę co innego, ale to sugeruje, że nie są one dość stabilne i pewne w przyszłości – czy na pewno chcesz brać na siebie zobowiązanie finansowe?

Jakie są wady szybkich pożyczek?

Po pierwsze, drugie i trzecie koszt. Obecnie firmy pożyczkowe starają się prezentować jako nowoczesne przedsiębiorstwa z modnej branży fin-tech. Prawda jest jednak niestety taka, że poza ładnym opakowaniem, niewiele różnią się od znanych od stuleci lichwiarzy. Rzeczywiste oprocentowanie jakie oferują na swoich produktach, osiągające kilkaset albo i więcej % jest skandaliczne. Oczywiście prezentują swoje oferty jako po prostu szybkie pieniądze, które szybko oddasz i tylko stąd matematycznie wychodzi takie oprocentowanie.  Starają się też podważać sensowność obliczania RRSO (czyli porównania w skali roku), skoro pożyczka jest taka krótka.

Ale nie oszukujmy się, w finansach matematyka nigdy nie kłamie. Jak wiesz (albo możesz się dowiedzieć tutaj albo tutaj – kalkulator rrso)), rzeczywiste oprocentowanie to jeden z dwóch najlepszych parametrów do oszacowania ceny jaką płacisz za czas, czyli możliwość przyspieszenia swojego wydatku. Z resztę całkowity koszt takiego finansowania też pokazuje, że nie jest tanie. Jeśli przykładowo weźmiesz pożyczkę o wartości 1000 PLN i za miesiąc będziesz musiał/a oddać 1100 PLN, oznacza to, że za możliwość korzystania z danej rzeczy przez miesiąc zapłaciłeś/aś 100 PLN. Niby nie tak dużo, ale jeśli żeby ten wydatek wykonać musiałeś/aś posiłkować się pożyczką, może to oznaczać, że prostu Cię nie było na niego stać – a wtedy tym bardziej nie należy przepłacać.

Po czwarte, bardzo krótki termin i ryzyko spirali zadłużenia. Bardzo często firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę za darmo, ale na bardzo krótki termin. Co ciekawe, zazwyczaj jest ona naprawdę za darmo. Logika firm pożyczkowych jest tutaj prosta. Jeśli ktoś potrzebuje szybkiej gotówki w wysokości kilkuset, kilku tysięcy PLN, to prawdopodobieństwo, że w ciągu miesiąca będzie je w stanie zwrócić nie jest duże. Jeśli w danym miesięcy zabraknie komuś 1000 PLN, to jak często w następnym miesiącu będzie miał 1000 PLN nadwyżki, żeby spłacić pożyczkę? Zaciągnie wtedy oczywiście kolejną pożyczkę w tej firmie, tym razem już nie za darmo, a wręcz przeciwnie – do zwrotu będzie kilkaset złotych więcej. Za miesiąc sytuacja pewnie znowu się powtórzy i znowu firma dorzuci kilkaset złotych do spłaty. Jak to się może skończy, niestety łatwo przewidzieć.

Podsumowanie

Na stronie wktorymbanku.pl staramy się pomagać Ci w wyborze najlepszych produktów finansowych. Dlatego nie jest i nigdy nie będzie prezentowana na niej oferta szybkich pożyczek. Naszym zdaniem, jeśli masz tylko masz zdolność kredytową i potrzebujesz gotówki, weź kredyt gotówkowy. Bank nie są święte i zdarza im się “nieco” naciągnąć klientów na niepotrzebne produkty czy wcisnąć dodatkowe opłaty, ale koszty kredytów są i tak nieporównywalnie lepsze niż oferta firm pożyczkowych. Nie mówiąc już o praktykach takich jak pierwsza pożyczka za darmo – po kolejne sam/a wrócisz, które nie kojarzą się najlepiej.

Jeśli nie masz zdolności kredytowej z powodów finansowych, niestety szybka pożyczka nie poprawi, a zdecydowanie pogorszy Twoją sytuację. Zaraz będzie trzeba ją oddać, a w dodatku koszty mogą być zabójcze. Jeśli nie masz zdolności kredytowej z powodów innych niż finansowe – po prostu nie bierz szybkiej pożyczki. Prawdopodobnie jest tak droga, że się to nie opłaca.

Kliknij poniżej żeby przejść do rankingu kredytów gotówkowych lub dowiedzieć się więcej.