Kredyt na remont – co proponują banki

kredyt-na-remont

Każdy dom czy mieszkanie wymaga regularnego odświeżenia i wykonania remontu. Niezależnie od tego, czy remont jest duży, czy mały, należy się do niego przygotować finansowo. O ile podstawowe czynności, jak malowanie czy wymianę zestawu mebli, można sfinansować ze środków własnych, to generalny remont często wymaga zaciągnięcia kredytu. Koszty remontu bywają bardzo wysokie, zwłaszcza gdy mieszkanie jest w kiepskim stanie i aby w nim komfortowo mieszkać, należy przeprowadzić remont. Planując remont, warto przemyśleć zakres prac i zaplanować budżet.

Jak można sfinansować remont?

Jest kilka rozwiązań, które pozwolą sfinansować koszt remontu. Są one uzależnione od zakresu planowych pracy oraz posiadanych środków własnych.

Karta kredytowa/debet

Jeżeli remont nie będzie rozległy, obejmie tylko odświeżenie ścian, wymianę podłogi i mebli, warto pomyśleć o karcie kredytowej. To bardzo wygodna opcja, za jej pomocą można kupić niezbędne materiały. Karta ma długi okres bezodsetkowy, spłaca się tylko kwotę minimalną. Podobnie działa debet, jednak warto pamiętać, że w tym przypadku, każdy wpływ na konto kierowany jest najpierw na spłatę debetu. Należy uważać, ponieważ łatwo można się zadłużyć i popaść w problemy.

Kredyt gotówkowy

Jeżeli remont będzie duży, obejmie wymianę glazury, terakoty, wymianę drzwi lub mebli, trzeba będzie również opłacić robociznę, potrzebna będzie większa kwota pieniędzy. W takim przypadku warty rozważenia jest kredyt gotówkowy. Pożyczka gotówkowa jest dość łatwa do otrzymania, należy tylko przedstawić zaświadczenie o dochodach i dowód osobisty. Bank sprawdzi zdolność kredytową i podejmie decyzje o wypłacie lub odrzuceniu kredytu. Cały proces trwa maksymalnie dwa tygodnie, często pieniądze można już otrzymać po kilku dniach od złożenia wniosku. Kredyt gotówkowy jest wygodny, ponieważ nie trzeba się z niego rozliczać, bank nie będzie wymagał okazania faktur ani rachunków. W przypadku takiego rozwiązania nie jest wymagane żadne zabezpieczenie kredytu. Bardzo istotny jest fakt, że nieruchomość, na którą bierze się kredyt, nie musi być własnością kredytobiorcy.

>>>Ranking kredytów gotówkowych<<<

Kredyt hipoteczny

Jeżeli remont obejmie całe mieszkanie lub dom, wymieniane będzie wszystko, łącznie z instalacją elektryczną, stolarką okienną i tynkami, podłogami, to koszt przedsięwzięcia wyniesie kilkadziesiąt tysięcy. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Z reguły tego typu kredyt kojarzony jest z zakupem domu, ale z powodzeniem można go przeznaczyć na pracę remontowe. Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być niższe nawet o 5-6% od kredytu gotówkowego. W sytuacji, gdy kredyt hipoteczny będzie wykorzystany na remont, bank może zażądać przestawienia kosztorysu wykonywanych prac. Potrzebne będą również faktury i dowody zakupu. Zabezpieczeniem kredytu będzie remontowana nieruchomość, czyli trzeba będzie ustanowić hipotekę.

Kredyt hipoteczny wymaga dużo formalności, jego załatwianie może potrwać nawet kilka miesięcy. Bank sprawdzi historię kredytową oraz zdolność kredytową i od tego uzależni kwotę pożyczki. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać, ponieważ kredyt hipoteczny jest najbardziej opłacalny. Spłatę kredytu można rozłożyć na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dzięki temu spłata długu nie będzie mocno odczuwalna. Im dłuższy termin spłaty, tym niższa rata, ale również wzrost całkowitego kosztu kredytu. Jeżeli jest taka możliwość, warto spłacić kredyt wcześniej. Kredyty hipoteczne mają zmienne oprocentowanie, są zależne od stopy procentowej.

>>>Ranking kredytów hipotecznych<<<

Jak znaleźć najlepszy kredyt?

Szukając idealnego kredytu lub pożyczki, warto zapoznać się z ofertą kilku banków. Pozwoli to znaleźć najkorzystniejszą opcję i zaoszczędzić pieniądze. Należy pamiętać, że ważne są nie tylko raty, ale wszystkie koszty uzyskania kredytu. Warto porównać wysokość prowizji, ubezpieczanie czy inne koszta dodatkowe. Nie warto pochopnie podejmować decyzji, ponieważ kredyt to zobowiązanie na lata. Jeżeli kwota kredytu ma być wysoka, można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, można także sprawdzić porównywarki kredytów.