Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – które wybrać?

polecenie zapłaty zlecenie stałe

Zastanawiasz się co to jest polecenie zapłaty lub zlecenie stałe? Chcesz uprościć sobie płacenie comiesięcznych rachunków? Nie możesz się zdecydować, które rozwiązanie wybrać? Jesteś we właściwym miejscu, w poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Większość z nas regularnie opłaca jakieś rachunki. Np. za mieszkanie, za energię elektryczną, za telefon itd. Oczywiście przychodzą one w różnych terminach, czasami na różne kwoty. Łatwo o nich zapomnieć, a i proces ich comiesięcznego opłacania, nawet online jest jednak dość uciążliwy. Dla ułatwienia życia, banki oferują zazwyczaj dwa proste rozwiązania. Są to polecenie zapłaty i zlecenie stałe.

Polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty to usługa polegająca na automatycznym obciążaniu naszego konta przez wierzyciela (czyli np. operatora telekomunikacyjnego). Oczywiście niezbędna jest najpierw Twoja zgoda zarówno złożona u wierzyciela, jak i w banku. Wierzyciel wystawiając fakturę za usługi, przekazuje jednocześnie informację do banku o wysokości i terminie płatności. Bank realizuje ją automatycznie, bez naszego udziału. Wierzyciel musi każdorazowo fakturę przekazać również do Ciebie. Jeśli nie zgadzasz się z kwotą lub terminem, masz prawo anulować dokonaną płatność w ciągu 56 dni (zwrot kwoty jest to gwarantowany przez bank).

Zlecenie stałe (przelew cykliczny)

Zlecenie stałe (przelew cykliczny) to usługa, w której bank będzie wykonywał przelew środków w stałej wysokości, z określoną częstotliwością. Niektóre banki oferują także możliwość wykonania serii przelewów do danego odbiorcy. Definiuje się wtedy kwoty i daty. Po ustanowieniu takiego zlecenia, bank będzie dokonywał odpowiednich płatności, aż do odwołania lub modyfikacji (no i dopóki są środki na koncie :)).

Zlecenie stałe ma oczywiście nieco szersze zastosowanie niż polecenie zapłaty. Warto je przykładowo wykorzystywać do:

  • Regularnego oszczędzania np. comiesięczny przelew na konto oszczędnościowe.
  • Wspierania bliskich, np. wypłaty kieszonkowego dla starszych dzieci.
  • Zapewniania sobie środków na innych kontach – np. przelewy na konto, z którego bank pobiera raty kredytowe (oczywiście jeśli jest to inny bank, niż ten w którym masz podstawowe konto).

Jeśli przydaje Ci się ten artykuł, dlaczego by nie polubić naszej strony na FB?

Które rozwiązanie wybrać?

Najważniejsza informacja z perspektywy Twojej wygody jest taka, że w obu rozwiązaniach, po zainwestowaniu trochę czasu w ustanowienie usług (wyrażenie zgód albo zdefiniowanie przelewów), masz w zasadzie spokój. Rachunki są opłacone, nikt prądu nie odetnie, a i głowa spokojna. Jednak, które rozwiązanie wybrać?

Po pierwsze, czy w ogóle wierzyciel daje taką możliwość?

Pomijając już dodatkowe zastosowania  zlecenia stałego opisane powyżej, jeśli wierzyciel (np. spółdzielnia mieszkaniowa) nie przewiduje takiej formy płatności, wtedy nie masz wyboru. Zostaje tylko zlecenie stałe.

Po drugie, czy kwota rachunku jest stała czy zmienna?

Jeśli co miesiąc kwota się choćby nieznacznie zmienia (np. zdarza Ci się przekroczyć taryfę w telefonie i musisz dopłacić, albo w czynszu są elementy zależne od zużycia) wtedy wybierz polecenie zapłaty. Stałe zlecenie wymagałoby ciągłego modyfikowania, albo pojawiałyby się niedopłaty/nadpłaty.

Po trzecie, czy lubimy mieć kontrolę nad swoimi wydatkami?

Dla niektórych usługa polecenia zapłaty może dawać poczucie utraty kontroli nad wydatkami. Skoro wierzyciel ma możliwość pobrania z konta teoretycznie nieokreśloną kwotę. Tak oczywiście nie jest. Wierzyciel tak samo musi wystawić i wysłać fakturę oraz istnieje możliwość cofnięcia płatności. Niemniej jednak jeśli miałoby to powodować dyskomfort, po prostu wybierz zlecenie stałe.

Jeśli chcesz założyć konto osobiste, kliknij poniżej żeby zobaczyć najnowszy ranking kont osobistych lub dowiedzieć się więcej.