Raiffeisen Polbank – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


raiffeisen konto

Opis banku

Raiffeisen Polbank to bank uniwersalny, prowadzący działalności we wszystkich segmentach rynku. W obecnej postaci, bank powstał z połączenia dwóch zupełnie różnych organizmów bankowych – Raiffeisena i Polbanku. Raiffeisen był budowanym przez lata bankiem korporacyjnym, z bardzo mocno i szeroką ofertą dla średnich i małych przedsiębiorstw. Polbank natomiast był bankiem typowo detalicznym, który zbudowany dość szybko przyciągał klientów wysokim oprocentowanie produktów depozytowych i atrakcyjnymi kredytami, w tym hipotecznymi kredytami walutowymi. Co było dobre dla klientów, nie przekładało się na wyniki finansowe banku (w zasadzie był to oddział greckiego Eurobanku). Skutki przejęcia przez Raiffeisen działalności Polbanku odczuwane są do tej pory – bank stara się odzyskać przyzwoitą rentowność, na której ciąży wysoki koszty finansowania i przede wszystkim duży i nisko oprocentowany portfel kredytów walutowych.

Raiffeisen był i jest bardzo atrakcyjnym bankiem dla małych i średnich przedsiębiorców. Ma w swojej ofercie wszystko co taki przedsiębiorca może potrzebować, zwłaszcza jeśli np. dużo eksportuje/importuje – bank jest bardzo mocny w wymianie walutowej i zabezpieczaniu ryzyka walutowego. Ponadto Raiffeisen elastycznie podchodzi o finansowania przedsiębiorstw zapewniając zarówno kredyty z własnego bilansu, jak i organizując finansowanie poprzez emisję obligacji.

Z perspektywy klienta detalicznego, Raiffeisen to bank uniwersalny, który we wszystkich obszarach potrzeb klienta może zapewnić niezłą ofertę. Natomiast nie ma szczególnych cech wyróżniających. W zakresie kont osobistych, oferta Raffeisena jest bardzo dobra, ale bez szczególnych promocji. Podobnie w obszarze kredytowania.

Historia

Raiffeisen Bank Polska rozpoczął działalność w 1991 r. od początku starając się pozyskiwać klientów tzw. “środka rynku” – małych i średnich przedsiębiorców oraz klientów detalicznych zarabiających dobrze, ale nie kwalifikujących się do usług premium. Po wielu latach stabilnego rozwoju organicznego, w 2012 r. Raiffeisen przejął Polbank EFG, będący wcześniej oddziałem greckiego banku EFG Eurobank Ergasias. Oddział ten działał w Polsce od 2006 r. i zbudował mocną pozycję wśród klientów indywidualnych.

Po połączeniu Polbanku z dotychczasową działalnością Raiffeisena powstał duży dość bank uniwersalny. Jednak ze względu na splot różnych okoliczności – zbyt małej jednak skali, żeby w pełni wykorzystać korzyści skali i osiągnąć satysfakcjonującą rentowność, ciążącego portfela kredytów frankowych oraz trudnej sytuacji finansowej RBI AG, bank był wystawiony na sprzedaż w 2015 r. Wśród zainteresowanych wymieniało się m.in. PZU (które przejęło wtedy Aliora) oraz największe grupy bankowe zainteresowane ekspansją do Polski. Żaden z kupujących nie osiągnął jednak porozumienia z RBI i doszło tylko do sprzedaży prężnie działającej spółki leasingowej do PKO BP.

W 2017 r. w związku z terminem narzuconym przez KNF, bank podjął nieudaną próbę debiutu na GPW. Akcje nie znalazły nabywców prawdopodobnie ze względu na brak klarownej strategii właściciela, ryzyko związane z kredytami walutowymi i niska rentowność.

Kluczowe informacje o Raiffeisen Polbank

Wartość aktywów Kapitał własny Współczynnik wypłacalności Liczba klientów Dominujący akcjonariusz
53,3 mld PLN
(10. bank w Polsce)
6,4 mld PLN 16,7% 764 tys. flaga austrii raiffeisen
Raiffeisen Bank International (100%)

Źródło: Strona Banku, dane na koniec 2016 r.

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodzące Sesje przychodzące
8.00 10.30-11.30
12.15 14.30-15.15
15.00 17.30-18.00

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.