Co to jest kod BLIK? Przewodnik po innowacyjnym polskim systemie płatności mobilnych

fot. Proxima Studio/shutterstock

Płacenie w dzisiejszym świecie jest niezwykle proste. Możemy to robić za pomocą karty płatniczej, aplikacji bankowej, albo właśnie płatności BLIK. To dość nowatorski, polski wynalazek, który umożliwił dokonywanie płatności za pomocą kodu BLIK i dość anonimowe wypłaty z bankomatów. Dowiedzmy się, czym jest kod BLIK i jak się nim posługiwać.

W lutym 2015 roku spółka Polski Standard Płatności, z inicjatywy sześciu banków – Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, mBanku, Santander Banku Polska (dawniej BZ WBK) i PKO BP, wprowadziła nowoczesny sposób płatności bezgotówkowych, zwany BLIK. BLIK to aplikacja mobilna, która umożliwia klientom szybkie i wygodne dokonywanie płatności.

W świecie zdominowanym przez karty płatnicze był to swego rodzaju przełom. Grupa polskich banków postanowiła ustanowić własny standard płatności na odległość w opozycji do firm Visa i MasterCard.

Czym jest numer BLIK?

Kod BLIK to 6-cyfrowy, jednorazowy kod, generowany przez aplikację bankową i ważny tylko przez 2 minuty, który służy do rozpoczęcia płatności. Od wprowadzenia BLIK-a w lutym 2015 roku, system ten cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów banków partnerskich, a 9 maja 2021 roku zrealizowano już miliardową transakcję przy użyciu tego systemu.

Od tego czasu rozwój systemu nie zatrzymuje się. Płatność BLIK można dokonać już poza granicami Polski. Od kilku lat funkcjonuje również przelew na telefon BLIK.

Jak można zastosować kod BLIK?

Usługi BLIK w praktyce można zastosować na wiele sposobów. Wymieńmy cztery z nich. Jako system płatności mobilnych stał się on czołowym sposobem na realizowanie transakcji przyjmowania i odbierania przelewów.

Sposób 1: Płacenie za zakupy i usługi w internecie

Przez ostatnie lata byliśmy zależni od operatorów kart płatniczych. Aby kupić cokolwiek w internecie, musieliśmy podać numer karty kredytowej. W początkowych latach, aby dokonać zakupu w sklepie internetowym, karta kredytowa, a nie debetowa była konieczna do dokonania jakiegokolwiek zakupu.

Z biegiem lat pojawiły się takie usługi jak PayPal, dzięki którym mogliśmy łatwo dokonywać zakupów za granicą, nie tylko za pomocą serwisu eBay. Następna fala przyniosła nam serwisy takie jak Skrill, umożliwiające transakcje międzynarodowe. Ostatnie lata to czas banków internetowych, takich jak Revolut, które połączyły dostępność zarówno kart kredytowych, jak i możliwość dokonywania krajowych rozliczeń. Od niedawna do tego grona dołączył właśnie BLIK. Dzięki niemu wygenerowanie w swoim telefonie komórkowym 6-cyfrowego kodu pozwoli na płatność BLIKiem w ciągu kilkunastu sekund, bez konieczności wpisywania 16 cyfr z posiadanej karty kredytowej. 

Sposób 2: Płacenie za zakupy w sklepie 

Drugim sposobem na przelew BLIK jest możliwość płatności w sklepie stacjonarnym. Nie trzeba już mieć ani portfela, ani karty, wystarczy telefon. A zwykle ten przedmiot każdy ma zawsze przy sobie. Szczególnie, że często służy nam on jako centrum multimedialne, gdy idziemy się gdzieś przejść lub pobiegać. 

Jeżeli posiadamy konto w jednym z banków partnerskich, możemy w sklepach stacjonarnych dokonywać płatności BLIKiem tak samo jak normalną kartą płatniczą. Wystarczy, że skonfigurujemy odpowiednio swój telefon, by następnie mając wygenerowany kod BLIK, móc użyć swojego telefonu jako karty w terminalach płatniczych na zasadzie zbliżenia.

Sposób 3: Przesyłaj pieniądze na numer telefonu 

Trzeci sposób na posługiwanie się pieniędzmi za pomocą BLIK to szybkie przelewy na telefon. Po instalacji aplikacji mobilnej banku stanie się możliwe wysyłanie pieniędzy na numer telefonu osoby, która także ma konto w banku powiązanym ze swoim numerem telefonu.

Co ważne, przelewy te są błyskawiczne i nieograniczone normalnymi sesjami Elixir. Tego typu przelewy BLIK są szczególnie wygodne, gdy ktoś potrzebuje pieniędzy natychmiast. Rodzice potrafią docenić istotność tej funkcji BLIK. 

Sposób 4: Wpłacanie i wypłacanie pieniędzy bankomacie

Ostatnia z ważnych funkcji, w której przyda się kod BLIK, to wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Wystarczy znaleźć bankomat obsługujący usługę BLIK, a dokładniej wypłatę. Następnie wprowadzić kod BLIK, potwierdzić transakcję na swoim telefonie komórkowym, i już możemy cieszyć się gotówką. Co ważne, można w ten sposób wypłacić pieniądze z konta osoby, z którą się umówimy, co całkowicie zastępuje usługę gotówkowych przekazów pocztowych.