Karta Visa czy Mastercard – która karta?

visa-mastercard-która-karta

Visa i Mastercard to najpopularniejsze karty płatnicze. Pozwalają w szybki i wygodny sposób obsługiwać transakcje bezgotówkowe zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Choć zasada ich działania jest podobna, warto poznać różnice, które czasami mogą wpływać na opłacalność korzystania z danej karty. Są one szczególnie istotne w przypadku pobytu i płatności poza granicami kraju, które mogą generować dodatkowe koszty.

>>>Zobacz ranking kont osobistych<<<

Różnice w użytkowaniu w kraju i za granicą

Korzystając z transakcji bezgotówkowych kartą Visa lub Mastrecard na terenie kraju w swojej walucie nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Nie musimy obawiać się naliczenia prowizji ani dodatkowych opłat. Obie karty pod kątem funkcjonalności praktycznie w niczym się nie różnią. O ile karta Mastercard jest obecna w ofercie zdecydowanej większości banków, tak karta Visa jest oferowana jedynie w części z nich.

Sytuacja nieco komplikuje się w momencie wyjazdu za granicę. Płacąc kartą do konta złotówkowego, poniesiemy wtedy koszty przewalutowania według aktualnego kursu. Oprócz należności za zakupy czy usługę, bank ściągnie z naszego konta także dodatkową prowizję za płatność z przewalutowaniem. Wysokość opłat jest jednak różna dla każdej z kart, stąd warto wziąć je pod uwagę, jeśli wybieramy się poza granice kraju. Należy pamiętać także, że nie każdy kraj honoruje oba modele kart. Dobrze będzie sprawdzić taką możliwość, zanim wybierzemy się na wyjazd bez odpowiedniej kwoty gotówki.

Płatności z użyciem karty Visa

Karta Visa to model, który znajdziemy w ofercie tylko niektórych banków. Gwarantuje korzystny przelicznik walut oraz natychmiastowe przewalutowanie, atrakcyjne w przypadku wyjazdów zagranicznych. W zamian za to możemy spodziewać się wyższych prowizji, naliczanych przez banki. W momencie, gdy płacimy za granicą kartą Visa, kwota transakcji zostaje od razu przeliczona na złotówki zgodnie z aktualną tabelą kursów. Na szczęście Visa wyeliminowała opcję podwójnego przewalutowania, dzięki czemu straty przy zamianie walut są nieco mniejsze. Oprócz różnicy związanej z przewalutowaniem, każdy bank w przeciągu kilku dni od transakcji naliczy nam prowizję procentową. Zależnie od banku, jej wysokość może wahać się w granicach 3-6%. W niektórych z instytucji finansowych kwota ta zostaje dodatkowo przeliczona według spreadu, w konsekwencji zwiększając wysokość prowizji nawet do 8%. Banki, które nie dokonują przeliczeń zgodnie ze spreadem, mogą natomiast naliczyć prowizję za korzystanie z karty Visa.

Zobacz także: Program Visa Oferty

Płatności za pomocą karty Mastercard

Mastercard to karta, która znajduje się w ofercie zdecydowanej większości banków. Gwarantuje niskie prowizje bankowe lub nawet ich całkowity brak. W przypadku płatności za granicą za pomocą karty Mastercard, powinniśmy przygotować się na podwójne przewalutowanie. Jest ono realizowane, jeżeli płacimy w walucie innej, niż euro. System przelicza kwotę obcej waluty na euro, a dopiero później na złotówki. W przypadku transakcji w euro kwestia przewalutowania zostaje do dyspozycji samego banku. Niestety stosowany spread bankowy zazwyczaj wiąże się z większymi kosztami, a cała transakcja może być wyjątkowo niekorzystna dla klienta. Z tego względu warto zainteresować się ofertą banków, które nie naliczają dodatkowej prowizji w tym zakresie.

Użytkowanie kart debetowych i kredytowych to obecnie jeden z najczęstszych sposobów płatności za zakupy i usługi. Na terenie kraju zazwyczaj nie odczujemy różnic w ich eksploatacji. Wyjeżdżając jednak za granicę warto dokładnie sprawdzić naliczane przez bank opłaty za płacenie kartą w obcym państwie.

Zobacz także: Program Mastercard Bezcenne Chwile