Karta wielowalutowa

karta-wielowalutowa

Planujesz wakacje za granicą? Zapomnij o otwieraniu specjalnie dedykowanego konta bankowego, dzięki któremu będziesz mógł płacić w danej walucie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom bankowym nie musisz już posiadać oddzielnej karty dla euro, funtów, czy franków szwajcarskich, wystarczy Ci bowiem karta wielowalutowa! Na jakiej zasadzie działa i które polskie banki oferują możliwość? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Karta wielowalutowa – oszczędność miejsca w portfelu i dodatkowych kosztów

Pamiętasz czasy, gdy każda zagraniczna podróż wiązała się z otwarciem kolejnego konta bankowego umożliwiającego płatność w obowiązującej na terenie odwiedzanego kraju walucie bądź korzystaniem za granicą z polskiej karty, do której doliczane były przez bank horrendalnie niekorzystne prowizje lub rozliczanie według obowiązującej w banku tabeli kursowej? Jak najszybciej o nich zapomnij!

Obecnie aż 11 polskich banków oferuje możliwość “nabycia” karty wielowalutowej. Taka karta umożliwia przypisanie do niej kilku rachunków bankowych co znacznie ułatwia płatności podczas wszelkich wyjazdów zagranicznych. Nie wymaga ona od użytkownika żadnych dodatkowych czynności czy też opłat, gdyż płacąc karta wielowalutową w sklepie, restauracji, na stoku narciarskim czy w każdym innym miejscu system samodzielnie rozpoznaje walutę danej transakcji i rozlicza ją w najbardziej korzystnej dla posiadacza karty opcji.

Koniec z wysokimi prowizjami za dokonywane zakupy, wycieczkami do kantoru czy wiecznym szukaniem gotówki. Karta wielowalutowa to oszczędność miejsca, czasu i co najważniejsze pieniędzy!

Jak działa karta wielowalutowa?

Aby karta wielowalutowa nie utraciła swojej funkcjonalności na każdym z posiadanych rachunków w określonej walucie musimy posiadać środki. Warto podkreślić, iż w przypadku sytuacji gdy np. płacąc za zakupy w Wielkiej Brytanii nie będziemy mieli wystarczającej ilości funtów na koncie wówczas część brakującej kwoty zostanie pobrana z konta złotówkowego, a tym samym bank obciąży nas niemałą prowizją za przewalutowanie pieniędzy. Jeśli więc przed dokonaniem płatności za granicą stwierdzimy, że saldo konta jest niewystarczające możemy bez większych problemów “doładować” stan konta chociażby korzystając z kantora internetowego.

Wydawana jest ona do rachunku prowadzonego w złotówkach. Natomiast umożliwia jednocześnie otwarcie kont prowadzonych w walutach obcych i tym samym podpięcia ich pod kartę. Po podpięciu założonych rachunków, wszystkie transakcje będą odbywały się bezpośrednio z posiadanych kont. Tzn. dokonując płatności w państwie, gdzie walutą jest euro pieniądze zostaną pobrane z konta euro. Jeśli z kolei wybierzemy się na wakacje do Stanów Zjednoczonych wówczas pieniądze będą pobierane z konta dolarowego itd.

Które banki oferują karty wielowalutowe?

Obecnie możliwość otwarcia rachunku z kartą wielowalutową oferuje:

  • Pekao S.A.
  • Alior Bank
  • PKO BP
  • CitiBank
  • ING Bank Śląski
  • Credit Agricole
  • mBank
  • Euro Bank
  • Getin Bank
  • BNP Paribas
  • Santander

O ile samo wydanie karty w większości banków jest bezpłatne, o tyle opłaty za prowadzenie konta znacznie się od siebie różnią. W niektórych bankach np. Citi Banku jest ona zupełnie darmowa, z kolei w Credit Agricole opłata wynosi ok. 9 zł miesięcznie. Ograniczony jest także wybór dostępnych walut, dlatego decydując się na kartę wielowalutową danego banku warto dokładnie przeanalizować jego ofertę.