Limit jednorazowej wypłaty z bankomatu. Ograniczenia na kontach osobistych

Limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Potrzebujesz wypłacić większą kwotę gotówki z konta? Realizację takiej transakcji może utrudnić Ci limit jednorazowej wypłaty z bankomatu, jaki obowiązuje w popularnych sieciach, a także limit dzienny wypłat gotówkowych narzucony przez bank. Sprawdź, ile wynoszą takie limity wypłat z bankomatów i ile maksymalnie pieniędzy wypłacisz w ciągu dnia w poszczególnych bankach.

Większość z nas trzyma pieniądze na rachunku bankowym i wydaje je głównie za pomocą transakcji bezgotówkowych, czyli przelewów lub płatności kartą. Potwierdzają to dane NBP, według których w II kwartale 2023 r. zaledwie 5,3% wszystkich przypadków użycia karty dotyczyła transakcji gotówkowych, a więc polegających m.in. na wypłacie pieniędzy z bankomatu. Mimo spadku popularności gotówki wciąż zdarzają się sytuacje, że jest ona potrzebna. Warto więc mieć świadomość, że zarówno warunki prowadzenia konta osobistego, jak i sam bankomat mogą ograniczać dostęp do pieniędzy przez różne limity wypłat.

Ile jednorazowo można wypłacić z bankomatu i od czego to zależy?

Fakt, że obowiązują limity wypłat z bankomatów, nie powinien dziwić. Maszyny te nie są przecież z gumy i mogą zmieścić wyłącznie określoną ilość banknotów. To właśnie ich ograniczona pojemność jest głównym powodem, przez który nie można wypłacić z nich dowolnej kwoty gotówki.

Oczywiście istnieje możliwość uzupełnienia banknotów w maszynie. Jest to jednak dość czasochłonne i kosztowne. Operatorzy bankomatów muszą bowiem najpierw pozyskać gotówkę w NBP, a potem utrzymywać jej zapasy w specjalnie zabezpieczonych sortowaniach. To w nich jest ona pakowana do kaset bankomatowych, które potem zabiera firma specjalizująca się w konwoju środków pieniężnych, by umieścić je w poszczególnych urządzeniach.

Bankomaty mają też konstrukcyjnie ustawiony limit jednorazowej wypłaty, co wynika głównie z szerokości podajnika. Zazwyczaj mieści on bowiem od 20 do 40 banknotów. Zakładając, że największym nominałem jest 200 zł (banknoty pięćsetzłotowe rzadko są dostępne w bankomatach), za jednym razem wypłacić można zatem maksymalnie 8000 zł. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ obowiązują dodatkowe limity wypłat narzucone przez operatorów maszyn.

Ile wynosi limit jednorazowej wypłaty z bankomatu Euronet i Planet Cash?

W Polsce największa liczba bankomatów należy do niezależnych sieci – głównie Euronet (około 7 tys. maszyn) i Planet Cash (ok. 4,3 tys.). Jak się okazuje, obie firmy od wielu lat stosują limity jednorazowej wypłaty z bankomatu, co wynika nie tylko ze względów praktycznych opisanych wyżej, ale też tych ekonomicznych. Niezależne sieci zarabiają bowiem na prowizjach od pojedynczych transakcji wypłacanych im przez banki. Im więcej jest zatem takich transakcji, tym na większy zysk z prowizji mogą liczyć.

Ile można wypłacić z bankomatu Euronet, a ile z Planet Cash? Obecnie limit jednorazowej wypłaty gotówki w tych sieciach wynosi:

  • 1000 zł – w Planet Cash,
  • 800 zł – w Euronet.

Limity te wydają się dość niskie, jednak w gruncie rzeczy są wystarczające, ponieważ średnia wypłata gotówki z bankomatów w Polsce wynosi około 450 zł. Co ważne, powyższe limity nie zawsze obowiązują, jeśli z danej sieci korzystają klienci banków na podstawie odrębnej umowy.

Limit jednorazowej wypłaty z bankomatów należących do banków

Jeśli zastanawiasz się, w jakim bankomacie można wypłacić więcej niż 1000 zł, to odpowiedź brzmi: w bankomacie oznaczonym logo banku, w którym prowadzisz konto osobiste. Banki stosują bowiem znacznie większe limity wypłat gotówki dla swoich klientów. Między innymi dlatego, że dzięki temu mogą ograniczyć liczbę transakcji kasowych w swoich oddziałach, które są kosztowniejsze w obsłudze.

W praktyce z bankomatów należących do banków możesz wypłacić za jednym razem nawet kilka tysięcy złotych. Uważać musisz jednak na limity dzienne i miesięczne wypłat gotówki, ponieważ to one są najczęściej stosowane przez banki i w dużej mierze zależą od warunków prowadzenia rachunku. Warto tu mieć świadomość, że praktycznie w żadnym banku nie można wypłacić w ciągu dnia nieograniczonej ilości pieniędzy np. do wysokości salda konta.

Dlaczego banki stosują głównie limity dzienne i miesięczne? Ponieważ przy obsłudze bankomatów własnych nie ma dla nich znaczenia liczba transakcji wykonanych przez klienta. Znaczenie ma natomiast kontrola zapasów gotówki i płynności finansowej, stąd pewne ograniczenia co do wypłat w ujęciu dziennym i miesięcznym. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa, dlatego limity w bankach dotyczą także transakcji bezgotówkowych.

Limity wypłat gotówki obowiązujące w koncie osobistym

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest limit wypłaty z bankomatu w Twoim banku, sprawdzisz to w prosty sposób w bankowości elektronicznej. W tym celu wystarczy wejść w szczegóły swojej karty, gdzie są opisane limity wszystkich transakcji kartą – gotówkowych i bezgotówkowych. Zazwyczaj można je także zmienić z tych domyślnych do pożądanej wysokości, ale tylko do limitu maksymalnego obowiązującego w danym banku.

Poniżej znajdziesz informacje, ile wynoszą dzienne limity wypłat gotówki z bankomatów w wybranych bankach w ramach standardowych kont osobistych dla klientów powyżej 18 lat.

Bank

Dzienny limit wypłaty z bankomatu – domyślny

Dzienny limit wypłaty z bankomatu – maksymalny
Pekao 6 000 zł 50 000 zł
PKO BP 5 000 zł 50 000 zł
Santander Bank Polska 5 000 zł 15 000 zł (nie więcej niż 10 wypłat)
mBank 5 000 zł
Alior Bank 15 000 zł
Bank Millennium 2000 zł 10 000 zł
Credit Agricole Brak limitu Brak limitu
ING Bank Śląski 10 000 zł 20 000 zł
BNP Paribas 20 000 zł (nie więcej niż 10 wypłat)

Ile można najmniej wypłacić z bankomatu?

Wiesz już, ile wynosi maksymalny limit jednorazowej wypłaty z bankomatu, a także limit dzienny. A ile wynosi minimalna wartość takiej wypłaty? To, ile można najmniej wypłacić z bankomatu, zależy od tego, jakie nominały banknotów znajdują się w danej maszynie. Zazwyczaj dostępne są banknoty o nominale 50, 100 i 200 zł. Nieco trudniej natomiast znaleźć maszynę, która wypłaciłaby niewielką sumę, czyli np. banknot o wartości 10 lub 20 zł.

Możliwość taką zapewnia co prawda m.in. sieć Planet Cash i Euronet, a także bankomaty wielu banków (np. PKO BP, czy Santander). Jednak w praktyce różnie z tym bywa, ponieważ z reguły kasety bankomatowe zawierają niewielką ilość środków płatniczych o najniższych nominałach, a więc dość szybko zaczyna ich brakować.

Jak poradzić sobie z limitem jednorazowej wypłaty z bankomatu?

Limit jednorazowej wypłaty z bankomatu stanowi problem głównie dla osób, które chcą podjąć w ten sposób większą sumę pieniędzy np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiąże się to bowiem z koniecznością nawet kilkukrotnego włożenia do maszyny karty i wypłacenia pożądanej sumy po prostu na raty.

Dodatkową przeszkodą może być tu jednak dzienny limit transakcji gotówkowych kartą narzucony przez bank, którego już nie da się tak łatwo ominąć. Oczywiście można samodzielnie zwiększyć ten limit w bankowości elektronicznej do maksymalnej wysokości, a jeśli i to jest nie wystarczające, wypłacać gotówkę przez kilka dni.

W takim przypadku bardziej rozsądnym wyjściem wydaje się więc po prostu wypłata pełnej sumy środków za jednym razem w placówce bankowej. Przedtem warto jednak sprawdzić, ile wyniesie prowizja za taką wypłatę gotówki w kasie. Obecnie większość banków bowiem ją pobiera, nawet jeśli klient korzysta z tzw. bezpłatnego konta. Warto też pamiętać, że wypłatę bardzo dużych sum pieniędzy trzeba wcześniej awizować w banku, czyli po prostu ją zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem.