Limity w bankach – jakie są limity wypłat i przelewów?

Limity w bankach

Masz wystarczającą kwotę pieniędzy na koncie, a nie możesz zrealizować przelewu lub wypłacić gotówki z bankomatu? Powodem takich problemów mogą być limity transakcji obowiązujące w Twoim banku. Sprawdź, jakie są najczęstsze limity w bankach i ile one wynoszą w zakresie wypłat gotówki kartą z bankomatu, czy też przelewów internetowych.

Wydawać by się mogło, że posiadacz konta osobistego może swobodnie zarządzać zgromadzonymi na nim środkami. Jak się jednak okazuje, nie do końca tak jest, ponieważ banki narzucają w tym zakresie różne ograniczenia w postaci limitów transakcji. Powodem ich stosowania ma być przede wszystkim troska o bezpieczeństwo klientów. Duży wpływ na to mają też różne przepisy np. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Jakiego rodzaju limity w bankach spotkasz najczęściej?

Na początku warto wyjaśnić, że każdy bank prowadzi swoją własną politykę w zakresie limitów transakcji, dlatego różnią się one w poszczególnych instytucjach. Trudno zatem też wskazać jakieś ogólne zasady ustalania limitów. Zazwyczaj jednak są one największe w przypadku najbardziej ryzykownych operacji, a więc wykonywanych np. w aplikacji mobilnej na telefonie lub opiewających na bardzo wysokie sumy.

Należy też mieć świadomość, że limity stosowane w bankach mogą dotyczyć zarówno operacji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. W ogólnym ujęciu można je też podzielić na kwotowe i ilościowe, ponieważ mogą one ograniczać zarówno wartość, jak i liczbę transakcji wykonywanych np. w ciągu jednego dnia, czy miesiąca.

Najważniejsze z punktu widzenia klientów limity w bankach to przede wszystkim:

 • limity wypłat gotówki z bankomatów,
 • limity przelewów internetowych w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej.

Warto jednak wiedzieć, że oprócz tego banki stosują także m.in. kwotowe limity transakcji zbliżeniowych kartą bez PIN, limity transakcji BLIK, a nawet limity płatności kartą w internecie.

Dowiedz się więcej: Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

Limity dla wypłat i przelewów w największych bankach

Poniżej wyjaśniamy, jakie są limity wypłat gotówki i przelewów w największych bankach w Polsce. Co ważne, dotyczą one klientów indywidualnych, ponieważ dla firm i przedsiębiorców obowiązują zwykle nieco inne ograniczenia.

Limity wypłat gotówki z bankomatów kartą

Jeśli chodzi o limity wypłat gotówki z bankomatów, to należy pamiętać, że są one określane nie tylko przez bank. W dużej mierze zależą one bowiem także od operatora bankomatu. Przykładowo, z maszyn sieci Euronet wypłacić można jednorazowo maksymalnie 800 zł. Z kolei w Planet Cash taki limit wynosi 1000 zł, ale nie obowiązuje posiadaczy kont w bankach współpracujących z tą siecią.

Z kolei same banki z reguły określają głównie kwotowy limit wypłat gotówki z bankomatów: dzienny i opcjonalnie też miesięczny. Niektóre instytucje narzucają także dzienną liczbę takich transakcji i zwykle wynosi ona co najmniej 10.

Poniżej przedstawiamy przykładowe dzienne limity wypłat gotówki kartą z bankomatów w wybranych bankach pod względem kwotowym, jakie obowiązują klientów indywidualnych:

 • Pekao – domyślny limit 1000 zł, maksymalny 3000 zł,
 • PKO BP – domyślny limit 5000 zł, maksymalny 50 000 zł,
 • mBank – domyślny limit 5000 zł, maksymalny 500 000 zł,
 • ING Bank Śląski – maksymalny limit 10 000 zł,
 • Santander Bank Polska – domyślny limit 5000 zł, maksymalny 15 000 zł,
 • Alior Bank – limit maksymalny 15 000 zł,
 • Credit Agricole – limity na karcie płatniczej określa klient w momencie podpisania umowy i może je też w każdej chwili zmienić poprzez różne kanały komunikacji z bankiem,
 • Bank Millennium – limit domyślny 2000 zł, maksymalny 20 000 zł,
 • BNP Paribas – maksymalny limit 20 000 zł.

Dowiedz się więcej: Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bezpiecznie?

Kwotowe limity przelewów internetowych

Limity w bankach dla przelewów internetowych określane są zazwyczaj jako limity kwotowe w ujęciu dziennym i dla pojedynczego transferu. Niektóre instytucje dodatkowo stosują limit kwotowy transakcji w ciągu miesiąca.

Co ważne, banki różnicują takie ograniczenia dla przelewów wykonywanych w bankowości elektronicznej i dla tych zlecanych w aplikacji mobilnej. Dotyczą one też głównie standardowych przelewów do innych banków, natomiast nie obejmują przelewów wewnętrznych.

Poniżej przedstawiamy, ile wynoszą takie limity w największych instytucjach.

Bank Limit kwotowy dla pojedynczego przelewu Dzienne limity przelewów w bankowości elektronicznej Dzienne limity przelewów w aplikacji mobilnej
Pekao Brak ograniczeń, ale obowiązuje limit dzienny 1000 zł – dotyczy on jednak tylko przelewów na niezidentyfikowane wcześniej rachunki i można go samodzielnie zmienić 1000 zł – dotyczy on jednak tylko przelewów na niezidentyfikowane wcześniej rachunki i można go samodzielnie zmienić
PKO BP 300 000 zł Ustalane indywidualnie przez klienta Domyślnie 3000 zł i maksymalnie 10 000 zł
mBank Brak ograniczeń, ale obowiązuje limit dzienny 50 000 zł
(można zmienić na wyższy)
1000 zł
(można zmienić na wyższy)
ING Bank Śląski Taki sam jak dzienny limit 200 000 zł
(można zmienić na wyższy)
50 000 zł
(można zmienić na wyższy)
Santander Bank Polska Taki sam jak dzienny limit

125 000 zł z dodatkową autoryzacją

10 000 zł bez dodatkowej autoryzacji

10 000 zł
Alior Bank Taki sam jak dzienny limit 1000 zł
(można zmienić na wyższy)
3000 zł
(można zmienić na wyższy)
Credit Agricole Taki sam jak dzienny limit Można ustalić samodzielnie 10 000 zł
Bank Millennium Taki sam jak dzienny limit 200 000 zł w przypadku autoryzacji mobilnej 20 000 zł
BNP Paribas Taki sam jak dzienny limit 800 000 zł – dotyczy on jednak tylko przelewów na niezidentyfikowane wcześniej rachunki 10 000 zł

Osobne zasady ustalania limitów obowiązują w przypadku przelewów natychmiastowych. Przykładowo, w BNP Paribas maksymalna kwota przelewu Express Elixir wynosi 20 000 zł w bankowości elektronicznej i 10 000 zł w bankowości mobilnej. Z kolei w PKO pojedynczy przelew Express Elixir nie może przekroczyć kwoty 3000 zł, a limit dzienny dla takich transferów ustalony jest na kwotę 6000 zł.

Zmiana limitu – jak zwiększyć limit przelewów?

Dla klientów limity w bankach bywają dość uciążliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o te domyślne, które często są ustalane na dość niskim poziomie. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków można je po prostu podwyższyć i to bez konieczności odwiedzania placówki bankowej.

Banki umożliwiają załatwienie takich spraw po prostu w bankowości elektronicznej i aplikacji. W kanałach tych można przede wszystkim sprawdzić ustawienia limitów przelewów i wypłat gotówki kartą. Można je także samodzielnie zmienić dosłownie kilkoma kliknięciami, ale tylko do wartości maksymalnych określonych przez dany bank.

Oto instrukcja, jak zmienić wysokość limitu kwotowego dla przelewów internetowych:

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej.
 2. Wejdź w ustawienia lub szczegóły rachunku.
 3. Znajdź opcję “Limity”.
 4. Wprowadź stosowne zmiany.
 5. Potwierdź zmiany swoją metodą autoryzacji np. kodem SMS.

Analogicznie można ustalić nowe limity wypłat gotówki z bankomatów. W tym przypadku należy jednak wejść w szczegóły karty płatniczej.

Na koniec warto przypomnieć, że w każdej chwili można zmienić konto bankowe, czyli przenieść je do innego banku. Decyduje się na to coraz więcej osób, które dzięki temu zyskują lepsze warunki prowadzenia rachunku np. pod względem stałych opłat, czy zakresu usług, ale też właśnie pod kątem limitów transakcji.