Czy można założyć konto bankowe na paszport?

Czy można założyć konto bankowe na paszport

Do założenia konta w banku potrzebny jest dokument tożsamości. Jednak czy można założyć konto bankowe na paszport? O taką możliwość pytają choćby cudzoziemcy oraz Polacy, których dowód osobisty stracił ważność. Jak się okazuje, banki w Polsce umożliwiają otwarcie rachunku na paszport, ale pod pewnymi warunkami.

Co jest potrzebne do założenia konta w banku?

Założenie konta w banku jest stosunkowo prostą czynnością, niewymagającą wielu formalności. Sprowadzają się one bowiem do wypełnienia wniosku oraz podpisania umowy rachunku bankowego. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych zakładających konto osobiste, jak i przedsiębiorców otwierających rachunek dla firmy.

Istotnym elementem procedury zakładania konta jest konieczność podania swoich danych takich jak:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • obywatelstwo,
 • data i miejsce urodzenia,
 • imię i nazwisko panieńskie matki,
 • dane dowodu tożsamości np. numer i seria dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • dane kontaktowe, czyli np. numer telefonu i adres e-mail.

Przed zawarciem umowy bank musi takie dane potwierdzić i służy mu do tego dokument tożsamości okazany przez klienta. Jeśli dane się zgadzają, dochodzi do podpisania umowy i otwarcia rachunku. Potem jeszcze pozostaje aktywować bankowość elektroniczną oraz zaczekać na kartę, by móc w pełni korzystać z nowego konta.

Do założenia konta potrzebny jest zatem dokument tożsamości. Bez niego nie otworzysz rachunku w żadnym banku i nie wynika to jedynie z ich wewnętrznych procedur. Do identyfikacji i weryfikacji klienta zobowiązują bowiem banki przepisy m.in. Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Czy można założyć konto bankowe na paszport?

W Polsce podstawowym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty i to właśnie on jest w pierwszej kolejności wymagany przez banki do założenia rachunku bankowego. Taką informację znajdziemy na stronach internetowych w zasadzie wszystkich instytucji.

Z formalnego punktu widzenia dokumentem tożsamości jest jednak i paszport. Mówi o tym choćby art. 4 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, zgodnie z którym paszport nie tylko uprawnia on do przekraczania granicy i pobytu za granicą, ale też “poświadcza obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej”. Zatem czy można założyć konto bankowe na paszport? Jak się okazuje można i dotyczy to zarówno cudzoziemców, jak i obywateli polskich.

Konto bankowe na paszport dla cudzoziemca

Cudzoziemcy mieszkający w Polsce mogą bez problemu zakładać konta bankowe i w ich przypadku to właśnie paszport jest podstawowym dokumentem tożsamości akceptowanym przez banki. Jego alternatywą może być karta pobytu, albo zagraniczny dowód osobisty.

Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach do założenia konta nie wystarczy sam paszport. Wiele banków wymaga bowiem od obcokrajowców dodatkowo np. numeru PESEL, potwierdzenia adresu zamieszkania na terenie Polski, czy też wspomnianej wyżej karty pobytu wydanej przez organ polski.

Konto bankowe na paszport dla Polaka

O to, czy można założyć konto bankowe na paszport, pytają przede wszystkim Polacy, którzy nie mają ważnego dowodu osobistego. Są to zatem głównie:

 • osoby, które oczekują na wydanie nowego dokumentu (bo np. poprzedni został zgubiony, zastrzeżony lub stracił ważność),
 • rodzice, które chcą założyć konto dla dziecka, które nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego,
 • osoby na stałe mieszkające za granicą, które na co dzień posługują się dokumentem tożsamości wydanym w innym kraju i które mają problem z wyrobieniem polskiego dowodu osobistego (można to zrobić wyłącznie w Polsce).

Warto więc wiedzieć, że wiele banków w Polsce umożliwia takim osobom otwarcie rachunku bankowego wyłącznie na podstawie paszportu. Jest to możliwe m.in. w PKO BP, ING Banku Śląskim, Nest Banku i w Banku Polskiej Spółdzielczości. Niektóre banki jednak nie akceptują paszportów lub dopuszczają je wyłącznie jako alternatywne dokumenty tożsamości w przypadku klientów nieletnich (np. mBank). Polacy mogą więc założyć konto na paszport, ale tylko w wybranych instytucjach.

Jak założyć rachunek bankowy na paszport?

Rachunek bankowy można dzisiaj założyć zarówno tradycyjnie w placówce, jak też w sposób zdalny w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Najwygodniej zrobić to oczywiście przez internet, jednak czy można założyć konto bankowe online na paszport? Niestety będzie to dość trudne.

W większości banków przez internet można bowiem otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Dlaczego? Jednym z powodów jest fakt, że bankowe programy do zdalnej weryfikacji tożsamości działają tylko w oparciu o dowody osobiste. Zdarzają się jednak wyjątki, ponieważ np. w Nest Banku założysz konto na paszport podczas video rozmowy.

Podsumowując, aby założyć konto bankowe na paszport, warto najpierw zadzwonić do danego banku i zapytać o taką możliwość oraz o sposób załatwienia formalności. Gros instytucji wymaga bowiem do otwarcia rachunku przede wszystkim dowodu osobistego. Tylko niektóre banki dopuszczają paszport, ale w celu dopełnienia formalności z reguły zapraszają klienta do placówki.