Lokaty krótkoterminowe

lokaty-krótkoterminowe

Osoby posiadające oszczędności często szukają różnych sposób na ulokowanie swoich środków. To, gdzie ostatecznie je będą trzymać, zależy od bardzo wielu czynników, między innymi od poziomu ryzyka, jakie dana osoba jest w stanie zaakceptować. Jeżeli jest on wysoki, wówczas takie osoby kierują się w stronę giełdy, surowców lub funduszy inwestycyjnych. Natomiast kiedy jest niski, to najczęściej wybierane są lokaty.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest to podstawowym produktem oferowanym przez banki. Jest to rodzaj umowy, mówiący o tym, że w zamian za powierzenie bankowi swoich pieniędzy otrzymamy od niego zapłatę w postaci odsetek. Po co banki oferują lokaty? Jeżeli chcą udzielać kredytów, to najpierw muszą mieć zgromadzone odpowiednie środki. I właśnie lokata jest jednym ze sposób pozyskiwania pieniędzy.

Rodzaje lokat

Najbardziej popularnym rodzajem lokat, są lokaty terminowe. Charakteryzują się one tym, że mają konkretny, z góry ustalony czas trwania. Osoba wpłacająca pieniądze na taką lokatę doskonale więc wie, kiedy środki zostaną jej wypłacone. Lokaty terminowe możemy podzielić na dwie grupy:

Lokaty krótkoterminowe, to wszystkie depozyty, których czas trwania mieści się w przedziale od 1 do 12 miesięcy. Natomiast lokaty długoterminowe, to wszystkie te, które trwają dłużej niż rok. Najdłuższe lokaty oferowane w chwili obecnej przez banki w Polsce trwają maksymalnie 36 miesięcy.

Innym rodzajem lokat, są lokaty progresywne. Ich główną cechą jest to, że oprocentowanie zmienia się w trakcie jej trwania. Wcale nie oznacza to, że na takim rozwiązaniu można więcej zarobić, bo zazwyczaj średnie oprocentowanie takich lokat jest niższe, niż tych o standardowym stałym oprocentowaniu. Ich zaletą jest to, że można ją zerwać w dowolnym momencie, bez obawy o utratę odsetek.

Jakie możliwości daje lokata krótkoterminowa

Lokata krótkoterminowa jest najczęściej wybieranym rodzajem lokat. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób nie lubi zbytnio zamrażać swoich środków na dłuższy okres czasu. Inni z kolei wolą przerzucać środki z lokaty na lokatę, bo dzięki temu mogą osiągnąć wyższe oprocentowanie.

Obecnie banki dają nam kilka możliwości założenia lokaty krótkoterminowej:

  • na okres 1 miesiąca
  • na okres 2 miesięcy
  • na okres 3 miesięcy
  • na okres 4 miesięcy
  • na okres 6 miesięcy
  • na okres 12 miesięcy

Przy wyborze okresu lokaty powinniśmy się głównie kierować przewidywaniami co do stóp procentowych. Jeżeli stopy są obniżane, wówczas automatycznie spada oprocentowanie depozytów. Z kolei kiedy są podnoszone, to odsetki z lokat mogą być większe.

Czym kierować się przy wyborze lokaty krótkoterminowej?

Tak jak wspomnieliśmy, dużo zależy od tego, jakie są przewidywania co do stóp procentowych. W chwili obecnej w Polsce sytuacja ta jest bardzo stabilna i stopy utrzymują się na stałym, niezmiennym poziomie. Dlatego głównym czynnikiem decydującym o wyborze okresu powinno być oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że zawsze jest ono podawane w skali roku. Jeżeli więc zdecydujemy się na 3 miesięczną lokatę z oprocentowaniem 3%, to wcale nie oznacza, że w ciągu kwartału zarobimy właśnie tyle. W rzeczywistości zarobimy 1/4 z tych 3%, czyli 0,75%. Będzie to oczywiście zarobek brutto, bo pozostanie nam jeszcze do zapłaty 19% podatek od zysków kapitałowych, czyli tak zwany “podatek Belki”.

Przykład: Jeżeli ulokujemy 10.000 zł na 3 miesięczną lokatę z oprocentowaniem 3%, to po tym okresie zarobimy na czysto: 10.000 zł * 0,75% = 75 zł. Od 75 zł musimy zapłacić 19% podatku, więc na czysto zarobimy 60,50 zł.

Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest to, czy istnieje możliwość zerwania takiej lokaty, bez utraty odsetek. Jeżeli jest taka możliwość, to wówczas bez obawy można ulokować środki na dłuższy okres. Z kolei gdy lubimy korzystać z różnego rodzaju lokat promocyjnych (oferują one z reguły wyższe oprocentowanie, niż te standardowe), to powinniśmy zakładać po kilka depozytów na okres od 2 do 6 miesięcy. Dzięki temu zapewnimy sobie większą płynność naszych oszczędności i żadna promocyjna oferta nie przejdzie nam obok nosa.

Na co zwrócić uwagę przy krótkoterminowych lokatach promocyjnych?

Banki bardzo często oferują swoim klientom promocyjne oprocentowanie na lokatach krótkoterminowych. Najczęściej do wyboru mamy wtedy lokaty na okres od 2 do 4 miesięcy. Czy takie oferty są dostępne dla wszystkich? Otóż nie zawsze. Często wprowadzane są różnego rodzaju ograniczenia. Do najbardziej popularnych należą:

  • lokata jest tylko dla nowych klientów
  • na lokatę można wpłacić tylko nowe środki
  • lokata ma ograniczenia kwotowe
  • skorzystanie z produktów dodatkowych

Lokata dla nowych klientów oznacza, że jeżeli kiedykolwiek korzystaliśmy z oferty takiego banku, to niestety promocja nie jest dla nas dostępna. Jeżeli chodzi o wpłatę tylko nowych środków, to tutaj tak na prawdę każdy bank ma swoją definicję tego pojęcia. Najczęściej oznacza ono jednak to, że na lokatę nie możemy wpłacić środków, które od dłuższego czasu leżą na naszym koncie, tylko muszą to być pieniądze przelane na przykład z innego konta. Ograniczenia kwotowe oznaczają, że na lokatę możemy wpłacić maksymalnie tylko tyle, ile ustalił bank. Jest to bardzo istotne w sytuacji kiedy dysponujemy większymi oszczędnościami, a maksymalna kwota jednej lokaty wynosi na przykład 10.000 zł. Najbardziej popularnym produktem dodatkowym, z którego należy skorzystać przed założeniem promocyjnej lokaty, jest konto bankowe.

Najlepsze oferty lokat krótkoterminowych

Specjalnie dla Was zrobiliśmy mały przegląd, tego w chwili obecnej banki oferują swoim klientom, jeżeli chodzi o lokaty krótkoterminowe z podziałem na pewne ograniczenia. Większość lokat krótkoterminowych (na 3 miesiące) zajmuje wysokie miejsca w rankingu lokat. Sprawdź go, aby zobaczyć aktualnie najlepsze oferty.

>>>Zobacz ranking lokat<<<

Dla wszystkich

Specjalnie dla Was zrobiliśmy mały przegląd, tego w chwili obecnej banki oferują swoim klientom, jeżeli chodzi o lokaty krótkoterminowe. Jeżeli chodzi o oferty dostępne dla wszystkich klientów, to na uwagę zasługuje 3 miesięczna Lokata Mobilna oferowana przez Getin Bank. Oprocentowanie wynosi 3%, ale możemy na nią wpłacić jedynie 10.000 zł. Dla osób posiadających większe środki do ulokowania polecamy oferowaną przez Idea Bank 2 miesięczną Lokatę Styczniową z oprocentowaniem na poziomie 2,3%. Maksymalnie można na nią wpłacić 100.000 zł.

Dla tych co chcą założyć konto

Jeżeli założenie kolejnego konta bankowego nie jest dla Ciebie problemem, to śmiało możesz skorzystać z oferty przygotowanej przez Nest Bank. Wraz z otwarciem rachunku osobistego będziesz mógł skorzystać z 6 miesięcznej Nest Lokata Witaj z oprocentowaniem na poziomie 4%. Jest tutaj jednak ograniczenie kwotowe – nie wpłacimy na nią więcej niż 10.000 zł.

Dla nowych środków i nowych klientów

Tutaj wybór jest największy. Oprócz wspomnianej wcześniej lokaty oferowanej przez Nest Bank, możemy również wybrać 3 miesięczną Lokatę Happy oferowaną przez Idea Bank. Oprocentowanie wynosi 3,8%, a maksymalnie możemy ulokować 20.000 zł. Jeżeli ktoś chce wpłacić większe środki, to najlepszą opcją będzie dla niego również lokata oferowana przez Idea Bank3 miesięczna Lokata Happy Pro z oprocentowaniem 3%. W tej opcji kwota maksymalna wynosi aż 400.000 zł.