Moneyback – co to jest i jak z niego korzystać?

moneyback
Moneyback – podstawowe informacje

Banki często promują swoje oferty kont osobistych poprzez programy moneyback i inne programy premiowe. Polegają one na tym, że bank zwróci Ci określoną część wydatków poniesionych w zdefiniowany w warunkach promocji sposób. Najczęściej jest to jakiś procent. Bank oddają od 2% do 5%, a czasem nawet 10% naliczanych od wydatków kartą do danego konta. Zazwyczaj (ale nie zawsze) promocje obejmują również transakcje BLIK, ale sprawdź to w regulaminie. Poziom wydatków, na których zwrot można liczyć też zazwyczaj banki ograniczają do kilku-kilkudziesięciu PLN miesięcznie (i kilkuset rocznie). Dodatkowo, często moneyback obejmuje tylko określoną kategorii wydatków. Przykładowo, tylko za paliwo lub tylko w określonych sklepach. Warto też sprawdzić, w jakim terminie bank zobowiązuje się do zwrotu zgodnie z warunkami transakcji, ale najczęściej jest to do połowy następnego miesiąca.

Zobacz przykład
Przykładowo, w ramach programy moneyback bank oferuje zwrot 5% wydatków za paliwo, ale nie więcej niż 40 PLN miesięcznie. Załóżmy, że w danym miesiącu zapłaciłeś/aś za paliwo kartą 400 PLN. Oznacza to, że bank zwróci Ci 20 PLN (5%*400). Jeśli podróżowałbyś/abyś bardzo dużo i zapłacił/a łącznie 1000 PLN, bank zwróci Ci 40 PLN (czyli zgodnie z miesięcznym limitem, bo 100*5% = 50 PLN).
Jak najlepiej skorzystać z programów moneyback?

Oferta programów moneyback oczywiście często się zmienia. Zapewne częściej niż byś chciał/a zmieniać swoje podstawowe konto osobiste. W końcu numer konta podajesz u pracodawcy (albo kontrahenta), w urzędzie skarbowym czy znajomym. A i stałe przelewy masz pewnie już na swoim koncie wygodnie zdefiniowane (zobacz – Zlecenia stałe czy polecenie zapłaty?). Dlatego zachęcamy do korzystania z takich ofert selektywnie. A w przypadku tych naprawdę dobrych, do założenia sobie dodatkowego konta. Tylko na potrzeby takiej promocji. Wystarczy, że przelejesz na nie ze swojego podstawowego konta tyle, żeby móc skorzystać z promocji i będziesz pamiętać żeby płacić za daną kategorią zakupów właśnie karta do niego. Ile warto przelać? Maksymalnie tyle na ile możesz wykorzystać promocję (np. jeśli zwracane jest 5%, ale nie więcej niż 15 PLN, to w danym miesiącu objęte promocją będą zakupy do kwoty 15/5% = 300 PLN) i dodatkowy niewielki bufor, żeby w sklepie nie zabrakło do pełnego rachunku.

Dodatkowe pytania
Dlaczego banki oferują takie programy?
Oczywiście w celu zdobycia nowych i utrzymania już swoich klientów. Są one atrakcyjne marketingowo i pozwalają przyciągnąć klientów do produktu, który jest bardzo istotny z perspektywy sprzedaży dalszych usług – do konta osobistego.

Dlaczego tylko płatności kartą są promowane?
Za każdą płatność kartą, bank oraz podmioty pośredniczące (organizacje kartowe Visa/Mastercard i agenci rozliczeniowi) otrzymują opłatę odliczaną od wartości transakcji. Dla banku jest to opłata interchange (obecnie maksymalnie 0,2%). Jest ona opłacana przez sklep (a efektywnie w cenach towarów i usług przez kupujących) i stanowi dodatkowe źródło dochodu dla banku.

Czy muszę zapłacić podatek dochodowy?
Zwroty najczęściej nie są opodatkowane. A jeśli już, to bank zajmie się podatkiem (10%). Nie musisz nic wpisywać w PITcie.

Jeśli chcesz zobaczyć aktualne promocje moneyback, kliknij poniżej.