Numer księgi wieczystej: jak go sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

baf9ad5b29de6208540c4e4b012145c3

Numer księgi wieczystej: jak go sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Decyzja o zakupie mieszkania lub domu wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Często jest także zobowiązaniem na niemal całe życie lub długie lata. W związku z tym musi być jak najlepiej przemyślana i oparta na twardych danych. W procesie analizy uwarunkowań bardzo przydatny okaże się numer księgo wieczystej. Dzięki niemu można w szybki sposób poznać najważniejsze informacje na temat lokalu. Niestety kupujący nie zawsze chcą się nim dzielić. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich poznać. Warto dowiedzieć się, jak ustalić numer księgi wieczystej i jak sprawdzić księgi wieczyste bez wychodzenia z domu.

Numer księgi wieczystej: przepustka do ważnych informacji

Znalezienie nieruchomości odpowiadającej pod względem lokalizacji, metrażu czy stanu wykończenia to trudne zadanie. Podczas poszukiwań łatwo jednak zapomnieć o kwestiach, które mogą wpłynąć nie tylko na sposób i komfort korzystania z lokalu, ale również wiązać się ze zdecydowanie poważniejszymi problemami. Ustalenie faktycznej sytuacji prawnej nieruchomości to absolutna podstawa, niestety sprzedający nie zawsze dostarczają pełnych informacji w tym zakresie. Dzięki artykułowi w serwisie blogkredytowy.pl dowiesz się, jakie dane pozwala zdobyć sam numer księgi wieczystej oraz jak znaleźć księgi wieczyste po adresie – https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/. W rzeczywistości nie musi być to ani trudne, ani pracochłonne, ani kosztowne.

Skąd wziąć numery ksiąg wieczystych?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem okaże się otrzymanie informacji na temat numeru księgi wieczystej bezpośrednio od sprzedającego, czyli najczęściej właściciela nieruchomości lub pośredniczącego biura nieruchomości. Może się jednak okazać, że ten nie będzie chciał się podzielić tymi danymi lub kupujący z innych powodów nie chce uzyskiwać tej informacji w ten sposób. Wcale nie oznacza to jednak, że na tym kończą się zgodne z prawem możliwości. Cała procedura jest stosunkowo prosta i – co bardzo ważne – w pełni anonimowa. Nikt nie będzie wiedział więc, że kupujący ustalił numery ksiąg wieczystych i na ich podstawie poznał informacje na temat wskazanej nieruchomości.

Jak sprawdzić księgi wieczyste? Wystarczy adres

Przepustką do poznania numeru księgi wieczystej jest adres nieruchomości. Znając go, można skorzystać z dwóch ścieżek. W pierwszej należy udać się do Starostwa Powiatowego lub Sądu Rejonowego i złożyć stosowny wniosek. Po opłaceniu opłat administracyjnych trzeba będzie poczekać zazwyczaj kilka dni roboczych. Zdecydowanie prostszym i szybszym sposobem okaże się natomiast skorzystanie z portali specjalizujących się w udostępnianiu zawartości ksiąg wieczystych. Wystarczy wskazać adres, aby poznać najważniejsze dane na temat nieruchomości, w tym również te widniejące w dziale III, dotyczącym roszczeń i ograniczenia praw.

Do czego przyda się sprawdzenie księgi wieczystej po adresie?

Upewnienie się, że na nieruchomości nie ciąży np. hipoteka albo inne ograniczenia, to nie wszystko. To również najlepsza odpowiedź na pytanie, jak znaleźć właściciela działki. To cenna informacja zwłaszcza dla kupujących, którzy są zainteresowani ściśle określoną nieruchomością, która nie widnieje jednak np. w popularnych portalach z ogłoszeniami czy ofertach biur nieruchomości. Poza tym to również najlepszy sposób na upewnienie się, że nie padamy ofiarą oszustwa. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować, czy właściciel naprawdę posiada pełnię praw do dysponowania domem, mieszkaniem lub działką. W obecnych czasach podszywanie się pod właściciela jest chętnie wykorzystywanym przez oszustów sposobem, który jednak – jak widać – można stosunkowo prosto udaremnić.