Skrytki w banku i nie tylko tam. Bezpieczne schowki dla cennych przedmiotów

Bezpieczne schowki dla cennych przedmiotów

Skrytki depozytowe to popularne rozwiązanie w wielu krajach na przechowywanie ważnych dokumentów, kosztowności czy dzieł sztuki. Zobacz, jak działają skrytki bankowe i jakie korzyści niosą dla ich użytkowników. Odpowiemy na pytania, czy w razie niedostępności skrytki w banku, będziemy mogli je wynająć w innym miejscu. Ile nas to będzie kosztować, oraz do jakiej kwoty nasze skarby będą ubezpieczone.

fot. Inked Pixels/shutterstockJak donosi PKO BP, w Stanach Zjednoczonych istnieje około 26 milionów wynajętych skrytek depozytowych. W krajach Europy Zachodniej skrytkę depozytową posiada co trzeci podmiot, czyli osoba fizyczna lub firma. Również w krajach azjatyckich, korzystanie z usług wynajmu skrytki depozytowej jest praktyką szeroko rozpowszechnioną.

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa to specjalne, zabezpieczone pomieszczenie w banku, w którym znajdują się indywidualne, zamknięte na klucz skrytki. Klienci banku mogą wynająć takie skrytki, aby przechowywać w nich ważne dokumenty, kosztowności, biżuterię, dzieła sztuki czy inne wartościowe przedmioty. Skrytki te są zaprojektowane tak, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności dla przechowywanych przedmiotów. W razie potrzeby, klient ma dostęp do swojej skrytki w określonych godzinach pracy banku.

Dlaczego czasem nazywamy ją depozytową? Z jednego powodu, mianowicie skrytki depozytowe niekoniecznie muszą znajdować się w jednostkach instytucji bankowych. Na przestrzeni lat powstało wiele firm zajmujących się jedynie przechowywaniem wartościowych przedmiotów, bez prowadzenia całej pozostałem działalności bankowej. 

Ile kosztuje wynajęcie skrytki?

Teoretycznie wynająć skrytkę bankową może każdy. W praktyce nie jest to takie proste w naszym kraju. Wynajem skrytki depozytowej może być szczególnie skomplikowane, gdyż taką usługę posiada jedynie kilka instytucji bankowych, a dostęp do skrytek bankowych jest mocno ograniczony. Zwykle tego rodzaju usługi są proponowane najbogatszym klientom jako dodatek do “private bankingu”, a w momencie zwolnienia się skrytek bankowych, na wolne miejsce są zapisywane osoby z “list oczekujących”. 

Jeśl chodzi o cenę, przykładowo w Banku PeKaO SA, opłata za wynajem skrytki bankowej to:

  • 1200 zł rocznie dla klientów private banking,
  • 1800 zł dla “zwykłego konta”,
  • 3600 zł dla “klientów z zewnątrz”.

BNP Paribas weźmie od nas 30-50 zł miesięcznie. PKO BP natomiast chwali się cenami oscylującymi pomiędzy 450 a 600 zł rocznie. 

Jak donosi sam Bank PeKaO, pod koniec 2019 roku skrytki bankowe lub kasety depozytowe były dostępne w 138 placówkach, natomiast pod koniec 2020 roku liczba ta zmniejszyła się do 125. Pokazuje to trend, który raczej zmierza do redukcji tego rodzaju usług wśród instytucji bankowych. 

W przypadku firm pozabankowych skrytka depozytowa może być nasza na rok za 1000-5000 zł w zależności od rozmiaru w firmie Safe Box 24. Do tego należy jeszcze doliczyć wartość ubezpieczenia od 10-2000 zł miesięcznie. Każdy pełnomocnik będzie nas dodatkowo kosztował 50 zł miesięcznie. Dla porównania stołeczna firma “Bezpieczny Skarbiec” będzie nas kosztowała za wynajęcie skrytki od 1200 do 4000 zł brutto przy podstawowym ubezpieczeniu do wartości 10000 zł bez ujawniania zawartości skrytki.

Możemy także zainteresować się taką usługą poza granicami Polski. Jest to szczególnie kusząca opcja dla mieszkańców terenów przygranicznych. Jeżeli dysponujemy większym kapitałem, możemy pokusić się o skrytkę w Szwajcarii, jednak bardziej dostępne mogą być nas takie kraje, jak Niemcy, Czechy, czy Litwa.  

Czy skrytki bankowe i środki w nich przechowywane są bezpieczne i ubezpieczone?

Rzadko kiedy napady rabunkowe są tak spektakularne, jak ten z 2006 r. dokonany na bank Rio de Acassuso pod Buenos Aires przez  ekipę Fernando “El Maestro” Araujo. Łupem przestępców padło 147 skrytek bankowych o wartości kilkunastu mln dolarów. Na kanwie tej historii powstał potem słynny serial “Dom z Papieru”.

FBI publikuje nawet specjalną mapkę napadów na jednostki bankowe w ostatnich latach. 

Co ciekawe po poszerzeniu samego obszaru Chicago, naszym oczom ujawnia się:

Mapa napadów na banku w Chicago

Jak więc widać za Wielką Wodą napady nie są rzadkością, niemniej rzadko są to wyrafinowane przestępstwa. Najczęściej to drobne napady z bronią w ręku nastawione na kradzież dostępnej pod ręką kasy. 

Jak donosi Związek Banków Polskich, w naszym kraju notujemy ok. 10 napadów rocznie na jednostki bankowe. Przestępcy w dzisiejszych czasach bardziej preferują bankomaty lub dokonywanie przestępstw w cyberprzestrzeni. 

Skrytka w banku lub firmie pozabankowej jest zwykle ubezpieczona na podstawową kwotę 10.000 zł. Choć czasem nasza skrytka depozytowa może wymagać dodatkowej umowy, która ubezpieczy naszą zawartość. Koszt ubezpieczenia może nas dodatkowo kosztować więcej, niż sama opłata za wynajem skrytki bankowej. 

Czego nie można przechowywać w skrytce?

W skrytce bankowej nie będziemy mogli przechowywać

  • majątku pochodzącego z działalności nielegalnej (na przykład z kradzieży);
  • przedmiotów służących do ataku, takich jak broń;
  • materiałów radioaktywnych, eksplozywnych i trujących;
  • środków odurzających;
  • towarów podatnych na zniszczenie lub psucie.

Co ciekawe, banki mają w umowach zastrzeżenie, że niedozwolone jest przechowywanie tam będącej w obiegu gotówki. Takich obostrzeń zwykle nie mają pozabankowe firmy oferujące dostęp do skrytek depozytowych. Ciekawostką jest np. możliwość deponowania w skarbcu Safebox24 broni zarówno kolekcjonerskiej jak i użytkowej ale bez amunicji.

Kto ma dostęp do skrytki bankowej?

Właściciel skrytki bankowej nie jest niestety jedyną osobą, która może mieć wgląd w zawartość schowka. Przy otwieraniu skrytki obecny jest oczywiście pracownik banku, który posiada drugi klucz konieczny do otwarcia skrytki. 

Bank może także udostępnić jej zawartość służbom państwowym. Taka sytuacja może nastąpić m.in. gdy przeciwko najemcy toczy się postępowanie karne, na przykład prowadzone przez policję, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuraturę, czy inne służby jak Straż Graniczną, czy Służbę Celną. 

Dodatkowo, na mocy decyzji sądów czy uprawnionych instytucji, możliwe jest również ograniczenie dostępu do sejfu. Skrytka bankowa nie stanowi także efektywnego środka do ukrycia majątku podczas egzekucji komorniczej: w takich przypadkach, dostęp do skrytki oraz zabezpieczenie przechowywanych w niej przedmiotów jest całkowicie możliwe.

Z własnej woli możemy ustanowić pełnomocnika, który będzie niezależnie od nas posiadał osobne klucze do skrytki depozytowej. Co może być istotne, w przypadku późniejszej rezygnacji z usług pośrednik, bank zażąda od nas zwrotu kosztów wymiany zamka w posiadanej przez nas skrytce. 

Reasumując, skrytki depozytowe zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności dla przechowywanych wartościowych przedmiotów. Przed wynajęciem skrytki warto jednak dokładnie przeanalizować koszty samego najmu, jak u ubezpieczenia, ale przede wszystkim dostępność tego rodzaju usługi na terenie Polski.