Getin Bank – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


kredyty gotowkowe getin bank

Opis banku

Getin Bank to jeszcze kilka lat temu jeden z najszybciej rozwijających się banków w Polsce. Bardzo mocna akcja kredytowa z jednej strony, a z z drugiej strony bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokat pozwoliło stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych banków w Polsce. Nie było to jednak wzrost zrównoważony, co odbija się obecnie istotnie na rentowności banku. Bardzo agresywna sprzedaż wymagała konkurowania oprocentowaniem. Co więcej odbywała się w z natury niskomarżowych segmentach – kredytów hipotecznych (w tym w dużym stopniu frankowych) i samochodowych. Jednocześnie większość klientów depozytowych traktowała Getin jako bank tylko do oszczędzania. W efekcie, klienci Ci byli bardzo podatni na zmiany oprocentowania lokat, co utrudniało Getinowi obniżanie kosztu finansowania.

Od ok. 2013 r. Getin Bank stara się odwrócić negatywne trendy i wrócić na ścieżkę rentowności. W efekcie, klienci mogą liczyć na mocne promocje dwóch kategorii produktów. Z jednej strony kredyty gotówkowe, mają pozwolić poprawić rentowność portfela kredytowego. Stąd Getin oferuje ciekawe kredyty dostępne online. Z drugiej strony, bank stara się zwiększyć liczbę klientów, dla których jest bankiem pierwszego wyboru. Dlatego intensywnie promuje swoje konto osobiste wraz z rozsądnie oprocentowanym kontem oszczędnościowym.

Historia

Getin Bank, jako bank detaliczny powstał w 2004 r. Leszek Czarnecki dysponując kapitałem po sprzedaży firmy leasingowej EFL, kupił i połączył kilka banków regionalnych (Górnośląski Bank Gospodarczy, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Przemysłowy w Łodzi i Wschodni Bank Cukrownictwa. Równolegle, od 2006 r. rozwijany był Noble Bank.

Getin Bank w obecnej postaci powstał w 2010 r., po formalnym połączeniu Getin Banku i Noble Banku. Stąd prawnie podmiotem bankowym jest Getin Noble Bank, natomiast Getin Bank to jego część skoncentrowana na bankowości detalicznej i (w nieco mniejszym) stopniu korporacyjnej. Natomiast Noble Bank to marka stworzona do obsługi klientów indywidualnych premium, obecna także w niektórych działalnościach pokrewnych (np. towarzystwo funduszy inwestycyjnych, czy dom maklerski).

Kluczowe informacje o Getin Noble Banku

Wartość aktywówKapitał własnyWspółczynnik wypłacalnościLiczba klientówDominujący akcjonariusz
66,5 mld PLN
(8. bank w Polsce)
5,1 mld PLN15,7%2,2 mln
Leszek Czarnecki (56%)

Źródło: Sprawozdanie Banku za 2016 r. (dane skonsolidowane), dane na koniec 2016 r.

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodząceSesje przychodzące
8.1510.00
12.1514.00
14.3017.00

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.