Jak obliczyć zysk z lokaty lub na koncie oszczędnościowym?

jak oblizyć zysk z lokaty

Chcesz wiedzieć jak obliczyć zysk z lokaty albo na koncie oszczędnościowym? Szukasz kalkulatora zysku na lokacie? Jesteś we właściwym miejscu – odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Pobierz za darmo kalkulator zysku z lokaty i konta oszczędnościowego:

Podstawowe parametry

Podstawowe dane jakie potrzebujesz, żeby obliczyć zysk z inwestycji (w tym lokaty albo konta oszczędnościowego) to czas trwania i oprocentowanie nominalne. Dodatkowo, zazwyczaj trzeba też uwzględnić okres kapitalizacji odsetek, a niestety zawsze trzeba odliczyć wartość podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki).

Najważniejszym parametrem jest oczywiście kwota, jaką chcesz ulokować. Im więcej tym oczywiście proporcjonalnie większy będzie zysk z lokaty.

Drugim najważniejszym parametrem jest oprocentowanie nominalne. Banki standardowo podają je w stosunku rocznym (lub wyraźnie to zaznaczają, jeśli jest inaczej). Aby obliczyć rzeczywiste oprocentowanie roczne, musisz jeszcze uwzględnić podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki) w wysokości 19%. W tym celu wystarczy pomnożyć nominalną stopę oprocentowania przez wskaźnik 0,81. Podatek Belki będzie automatycznie obliczony i pobrany przez bank – nie trzeba się martwić jego rozliczeniem w PIT-cie.

Trzecim najważniejszym parametrem jest czas trwania lokaty. Pokazuje on, jak długo pieniądze będą „pracowały”, Im dłużej, tym proporcjonalnie więcej zysku przyniosą. W przypadku konta oszczędnościowego nie ma oczywiście określonego czasu trwania, dlatego przyjmij okres np. do czasu, aż te oszczędności będą Ci potrzebne.

Obliczanie zysku z lokaty

Jeśli znasz powyższe parametry, obliczenie zysku z lokaty jest już bardzo proste, wystarczy podstawić odpowiednie wartości do wzoru:

zysk z lokaty wzór

Zobacz przykład

Analogicznie, dla konta oszczędnościowego zamiast czasu trwania lokaty, przyjmij po prostu swój „okres inwestycji”. Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć zysk z lokaty, ściągnij kalkulator w Excelu.

Przypadki specjalne

Co to jest kapitalizacja?

Co jeśli chcę założyć lokatę z oprocentowaniem zmiennym?

Jeśli wiesz już, jak wybrać lokatę albo konto oszczędnościowe, zapraszamy do naszych rankingów lokat i konto oszczędnościowych: