Czym jest karta prepaid? Czy karta przedpłacona jest przydatna?

Karta przedpłacona

Karta przedpłacona to sposób na proste i skuteczne kontrolowanie wydatków. Z tego rozwiązania korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i całe przedsiębiorstwa. Jak jednak w praktyce działa karta prepaid? Kiedy posiadanie takiej karty naprawdę ma sens? Oto kluczowe informacje, które trzeba poznać, zanim podejmie się decyzję o wyrobieniu karty przedpłaconej.

Co to jest karta przedpłacona?

Nieco uproszczając, karta przedpłacona znana też jako karta prepaid jest odmianą karty debetowej. O ile jednak typowa karta debetowa jest przypisana do konta bankowego, o tyle prepaidy działają na podstawie technicznego rachunku bankowego. W praktyce karty przedpłacone umożliwiają lepszą kontrolę wydatków. Nigdy nie przekroczymy bowiem kwoty, jaką z początku ulokujemy na rachunku technicznym. Co istotne posiadaczem karty prepaid możemy być nie tylko my sami, ale też np. członek naszej rodziny, czy współpracownik.

Pod względem obsługi i funkcjonalności karta przedpłacona przypomina karty debetowe i kredytowe. Prepaid zwykle przyjmuje więc plastikową formę. Na karcie znaleźć można takie informacje jak numer karty, czy kody CVV/CVC. Prepaid cards umożliwiają wykonywanie płatności za codzienne zakupy w terminalach płatniczych, przeprowadzanie transakcji w sklepach online, czy wypłacanie gotówki z bankomatu.

Jakie możliwości zapewnia karta przedpłacona?

Kiedy planujemy jakieś wydarzenia, to często określamy na nie budżet. W praktyce bywa jednak, że ten budżet zostaje przekroczony. By przeciwdziałać tego typu sytuacjom, wykorzystuje się właśnie karty przedpłacone. Stąd mają one szereg zastosowań. Kartę prepaid możemy przekazać np. swojemu dziecku, gdy wyjeżdża ono na wakacje. Równie często karty przedpłacone wykorzystują przedsiębiorcy, choćby przy organizacji wyjazdów służbowych. Tak naprawdę jednak zastosowanie karty przedpłaconej jest dużo szersze. Często używa się ich podczas kampanii marketingowych.

Ważne jest też to, że środki na karcie przedpłaconej mogą być dedykowane ściśle określonym wydatkom. Bywa wieć, że nie można jej wykorzystać w dowolnym miejscu. Zamiast tego środki z karty prepaid są wykorzystywane w wyłącznie określonych sieciach sklepowych. Ta cecha sprawia, że często pełnią one funkcję kart podarunkowych, które przekazuje się przykładowo swoim najlepszym klientom.

Gdzie zdobyć kartę prepaid?

Karty przedpłacone znaleźć można w ofercie banków. Na polskim rynku asortyment tego typu usług jest zróżnicowany. Szczególnie bogatą ofertę kart przedpłaconych ma mBank, ING, czy Bank Millenium. Wniosek o wyrobienie karty przedpłaconej można złożyć w placówce banku lub prościej za pośrednictwem Internetu.

Szeroki wybór kart płatniczych prepaid znajdziemy też na rynku fintech. Przykładem jest tu wyjątkowo popularny w naszym kraju Revoult. Sporą popularnością cieszą się też karty przedpłacone paysafecard wykorzystywane głównie do wykonywania płatności online. De facto karty przedpłacone są też powszechnie używane w branżach pozafinansowych. Najlepszym przykładem jest tu telefonia komórkowa. Karta prepaid Orange, Play, czy T-Mobile są popularnymi sposobami na opłacanie usług telefonii komórkowej i internetu mobilnego.

Którą kartę przedpłaconą wybrać?

W bankach dostępna jest karta przedpłacona MasterCard lub Visa. Obie zapewniają te same funkcjonalności. Wybór konkretnej karty powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Zupełnie inny asortyment kart przedpłaconych jest dostępny dla celów biznesowych i osobistych.

Tak naprawdę zwykle najważniejszym parametrem są koszty karty przedpłaconej. Te mogą pojawić się za wydanie karty, czy za wypłatę środków z bankomatów. Czasem też nakładany jest miesięczny abonament za użytkowanie tego typu kart płatniczych. Zawsze trzeba sprawdzić dokładne informacje na temat kosztów pojawiających się przy konkretnej ofercie.

Jaka karta przedpłacona dla dziecka?

Karta przedpłacona sprawdza się jako forma nowoczesnego kieszonkowego dla dzieci od 13 roku życia. W tym przypadku zwykle to rodzic występuje do banku z wnioskiem o wydanie karty, a następnie przekazuje ją swojemu potomkowi. Na samej karcie powinny ukazać się jednak dane użytkownika, czyli imię i nazwisko dziecka.

Dzieci po otrzymaniu karty przedpłaconej otrzymują budżet na swoje wydatki. To rozwiązanie, które może nauczyć najmłodszych zarządzania finansami. Z kolei rodzic jest spokojny o to, że założony budżet nie zostanie przekroczony o ani jeden grosz.

Jakie karty przedpłacone sprawdzą się w firmie?

Sektor biznesowy funkcjonalność przedpłaconych kart wykorzystuje na kilka sposobów. Karty są przekazywane pracownikom choćby na podróże służbowe w kraju i za granicą. Pracownik otrzymuje z góry określoną liczbę środków na karcie, by później wykorzystać je zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Pepaid cards można też użyć, jako pozapłacowy benefit dla pracownika. Tutaj lepiej od bankowych rozwiązań sprawdzić może się np. bon lub karta przedpłacona Sodexo. Pracownik ma wtedy możliwość dokonania zakupów w określonych miejscach. Wielu właścicieli firm uważa tego typu karty prepaid za dobry sposób no docenienie i zmotywowanie podwładnych.

Ponadto karta przedpłacona bywa używana do zaangażowania klientów. Często jest ona traktowana jako forma nagrody np. w konkursach organizowanych na mediach społecznościowych. Tutaj także często stawia się na karty do wykorzystania na konkretne cele. Przykładem jest karta przedpłacona, której środki można spożytkować w sklepie Google Play.

Jak wykonać przelew z karty prepaid na konto?

Technicznie rzecz biorąc, dla każdej karty przedpłaconej w banku wydawany jest rachunek techniczny. Do takiego rachunku nie ma się tak swobodnego dostępu, jak do standardowego konta osobistego. Dlatego też wykonanie przelewu z karty prepaid bywa nieco skomplikowane. 

Ta kwestia w każdym banku wygląda nieco inaczej. Czasem konieczne okazuje się skontaktowanie z działem obsługi, np. przez infolinię. Alternatywą jest wypłata z bankomatów. Typowa bankowa karta przedpłacona MasterCard, czy Visa umożliwia wypłacenie środków tak samo, jak karta debetowa. Wcześniej warto jednak sprawdzić, jakie są opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów.

Inaczej sytuacja prezentuje się dla pozabankowej karty preapid, choć i tu wszystko zależy od rozwiązań dostępnych przy danej ofercie. Przedsiębiorstwa fintech oferujące kartę przedpłaconą często umożliwiają przeniesienie środków na wskazane konto osobiste za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W tym przypadku także mogą pojawić się dodatkowe opłaty.

Czy możliwa jest karta przedpłacona bez konta?

Wcale nie trzeba mieć konta w konkretnym banku, by móc w nim uzyskać kartę przedpłaconą. Rachunek techniczny sprawia bowiem, że karta przedpłacona jest całkowicie niezależna od konta osobistego, czy konta firmowego.

Osobną kwestią pozostaje sposób, w jaki karta przedpłacona zostanie zasilona. Tu pojawia się kilka możliwości. Często rachunek techniczny karty zasila się przez standardowy przelew bankowy. Przy czym ten przelew z zasady może zostać przesłany z dowolnego rachunku.

Alternatywą dla przelewów bywa przekaz pocztowy, czy przelew w oddziale banku. Ze względu na czasochłonność nie są to jednak metody, które warto polecić. Na szczęście karta przedpłacona często może być zasilona za pośrednictwem nowoczesnych metod płatniczych. Nierzadko można tu wykorzystać BLIK-a, czy inną mobilną aplikację płatniczą. Uogólniając, na typowe karty przedpłacone możemy wpłacać dowolną kwotę pieniędzy. Zwykle też zasilenie rachunku karty może odbyć się wielokrotnie.

Czym jest wirtualna karta prepaid?

Tak naprawdę karta przedpłacona wcale nie musi mieć fizycznej formy. Zamiast wyrabiania plastiku można ją przypiąć do aplikacji mobilnej. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane choćby w przypadku Revoult. Wirtualna karta płatnicza prepaid staje się coraz popularniejsza.

Rozwiązanie tego typu ma parę zalet. Przede wszystkim nie trzeba wyrabiać żadnej fizycznej karty. To oszczędza czas, a często i koszty. Ponadto taka wirtualna karta przedpłacona może zostać uznana za ekologiczne rozwiązanie. Przy okazji zaoszczędzi się trochę miejsca w portfelu. Minusem tej opcji jest zależność od telefonu. Kiedy telefon się rozładuje lub popsuje, to płatność może okazać się problematyczna.

Karta przedpłacona a komornik

W gruncie rzeczy karta przedpłacona to całkiem pojemne pojęcie. Prepaid cards działają nieco inaczej w sektorze bankowym i pozabankowym. Osoby zmagające się z komornikami zastanawiają się, czy i jeśli tak, to które karty prepaid nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Zgodnie z prawem odpowiedź jest taka, że karta przedpłacona nie chroni przed komornikiem. Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, że podczas postępowania egzekucyjnego dłużnik jest zobowiązany do ujawnienia informacji komornikowi na temat całego swojego majątku. Karta prepaid nie jest tu żadnym wyjątkiem. Ponadto, gdy dłużnik otrzyma kartę przedpłaconą na swoje dane osobowe, to komornik może łatwo odkryć ten fakt. Bank jest zobowiązany do przekazania informacji w tym zakresie, tak samo, jak przy standardowym koncie osobistym.

Czy karta prepaid jest anonimowa?

Przez długo karta przedpłacona była uważana za wysoce anonimowy sposób zarządzania finansami. Dotyczyło to zwłaszcza pozabankowych rozwiązań tego rodzaju. De facto wiele kart dalej wykupuje się online przy ograniczonej liczby formalności.

Obecnie jednak karta przedpłacona, zwłaszcza ta wydawana przez bank nie zapewnia wysokiego poziomu poufności. W dużej mierze wynika to z działań Komisji Nadzoru Finansowego. KNF powołując się na szeroko pojęte względy bezpieczeństwa, uściślił sposób, w jaki karta prepaid powinna być powiązana z danymi osobowymi. Krótko mówiąc, w pełni anonimowa karta prepaid nie jest aktualnie oferowana. Wcale nie trzeba tego traktować jako mankament. Karta przedpłacona pod względem anonimowości działa po prostu podobnie do innych kart płatniczych. O ile środki wykorzystujemy w sposób zgodny z prawem, to nie mam się czego obawiać.

Kiedy karta przedpłacona jest naprawdę potrzebna?

Na polskim rynku dominują debetowe karty płatnicze. Spory odsetek stanowią też karty kredytowe. Tymczasem Polacy kartą przedpłaconą posługują się relatywnie rzadko. Wciąż jednak oznacza to, że w naszym kraju używa się ponad miliona kart prepaid. Dużym plusem jest to, że karta płatnicza prepaid może być przekazana innej osobie. Jej wyrobienie może być rozsądne, gdy chcemy zapanować nad budżetem i kontrolować określone wydatki. Tak będzie choćby w przypadku przekazywania cyfrowego kieszonkowego dla dzieci, czy podczas wysyłania pracowników na delegacje. Wtedy to zawsze mamy pewność, że maksymalne wydatki będą takie, jak ilość środków przekazana na techniczny rachunek karty prepaid.

Poza tym karta przedpłacona może być wyrobiona i użytkowana z dużą łatwością. Wszelkie formalności zwykle można załatwić online, by po chwili karta prepaid stała się możliwa do użycia. Wykonywanie transakcji jest zaś tak samo proste, jak w przypadku wszystkich innych kart płatniczych. Dla wielu jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem okazuje się wirtualna karta przedpłacona połączona z aplikacją mobilną na telefonie.