Alior Bank – Informacje o banku oraz analizy kont, lokat i kredytów.


Alior bank

Opis banku

Alior Bank to jeden z najmłodszych banków w Polsce. Od samego początku działalności, zyskiwał popularności dzięki zakrojonemu na szeroką skalę marketingowi i bardzo aktywnemu podejściu do sprzedaży swoich usług. Bank stara się umiejętnie łączyć innowacyjność świadczonych usług i obsługę klientów w tradycyjnym kanale – w oddziałach.

Jednym z przejawów innowacyjności i otwartości na zmiany, było założenie w pełni wirtualnego banku Alior Sync. Zasłynął on m.in. chyba najatrakcyjniejszą w historii polskiej bankowości promocją moneyback (do 1250 PLN miesięcznie). Następnie na bazie Sync, w ramach współpracy z T-mobile, Alior prowadzi dedykowany oddział – T-mobile Usługi Bankowe. Oddział ten działa pod niezależną marką i ma odrębną ofertę produktową dla klienta indywidualnego – więcej o T-mobile Usługi Bankowe. O współpracy pomiędzy telekomami i bankami przeczytasz także tutaj.

W ostatnim okresie Alior Bank stawia na rozwój technologiczny, w szczególności w zakresie procesów IT oraz obsługi klienta, zgodnie z przyjętą w 2017 r. strategią „Cyfrowego Buntownika”. Strategia zakłada m.in. koncentrację na cyfrowym kanale obsługi klienta, korzystanie z rozwiązań biometrycznych i opartych o sztuczną inteligencję.

W zakresie swojej oferty, Alior od początku jest bankiem uniwersalnym, pozyskującym klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Szczególnie mocną stroną jest oferta kont osobistych i kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych. Regularnie pojawiają się atrakcyjne promocje kredytów i pożyczek gotówkowych, w których sprzedaży Alior jest jednym z liderów rynku. W obszarze kont osobistych, Alior był jednym z pierwszych banków, które zaoferowały szeroki pakiet darmowych usług, ale pod warunkiem aktywnego korzystania z konta.

Historia

Założony został w 2008 r. jako zupełnie nowy podmiot przez grupę menedżerów wywodzących się z Banku BPH, którego istotna część została przejęta wcześniej przez Pekao SA. Powstanie banku sfinansowała Grupa Carlo Tassara – fundusz zarządzający środkami Romaina Zaleskiego. Od 2015 r. bank jest kontrolowany przez PZU SA (i tym samym pośrednio Skarb Państwa).

Od chwili powstania Alior bardzo szybko się rozwijał. Z jednej strony bardzo aktywnie rósł organicznie poprzez aktywną i skuteczną sprzedaż. Z drugiej strony zwiększał skalę działalności także poprzez przejęcia i akwizycje. W szczególności istotne było przejęcie portfela kredytów i klientów od banku HSBC (na początku działalności – w 2009 r.), nabycie Meritum Banku w 2015 r. oraz istotnej części Banku BPH w 2016 r.

Kluczowe informacje o Alior Banku

Wartość aktywówKapitał własnyWspółczynnik wypłacalnościLiczba klientówDominujący akcjonariusz
61,2 mld PLN
(9. bank w Polsce)
6,2 mld PLN13,6%4,1 mln
PZU SA (ok. 32%)

Źródło: SSF Banku za 2016 r. (dane skonsolidowane), prezentacja inwestorska, dane z uwzględnieniem T-mobile UB, dane na koniec 2016 r.

Sesje wychodzące i przychodzące

Sesje wychodząceSesje przychodzące
8.20-9.3011.00-12.00
12.20-13.3015.00-15.30
15.10-16.0017.00-17.30

Przelew wychodzący musi zostać złożony przed rozpoczęciem sesji, w której ma uczestniczyć.

Alior Bank – analizy produktów

Analizy kont oszczędnościowych

Konto Mocno Oszczędnościowe – Alior Bank

Konto Mocno Oszczędnościowew Alior Banku, to dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe – 2,7%. Jego największą zaletą w stosunku do konkurencji jest nieco dłuższy okres promocyjnego oprocentowania – 4 miesiące (vs 3 miesiące w większości promocji). Konto Mocno Oszczędnościowe zastąpiło w ofercie Alior Banku bardzo popularne Konto Lokacyjne. Konto Mocno Oszczędnościowe pozwala na ulokowanie do 100 tys. […]

Zobacz więcej

Analizy kont osobistych

Konto Jakże Osobiste – Alior Bank

Konto Jakże Osobiste to obecnie flagowa oferta konta osobistego w Alior Banku, która zastąpiła intensywnie wcześniej promowane Konto Wyższej Jakości. Jest to oferta skierowana do osób, które planują aktywnie używać konta – jeśli zapewnisz wpływy min. 1500 PLN (lub masz mniej niż 26 lat) i aktywność w używaniu karty, standardowe czynności będą darmowe. Nowatorskim rozwiązaniem […]

Zobacz więcej