Co to jest i ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Ile kosztuje przelew natychmiastowy

Jak sama nazwa wskazuje, przelew natychmiastowy realizowany jest od ręki, a więc trafia na konto odbiorcy niemal od razu po jego zleceniu przez nadawcę. Dzięki niemu możesz więc opłacać rachunki nawet w ostatniej chwili, bez obaw o spóźnienie się z płatnością. Sprawdź, ile kosztuje przelew natychmiastowy w poszczególnych bankach oraz na czym polega jego działanie.

Podstawowym sposobem na przetransferowanie środków na rachunek do innego banku jest standardowy przelew Elixir. Jest on realizowany wyłącznie w określonych godzinach w dni robocze, dlatego na konto odbiorcy może trafić nawet dopiero na drugi dzień. W niemal każdym banku konto osobiste zapewnia jednak możliwość zlecania także przelewów natychmiastowych. Są one znacznie szybsze, ale też wiążą się zazwyczaj z dodatkową opłatą.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to specjalny rodzaj przelewu bankowego, który umożliwia transfer środków na rachunek w innym banku w czasie rzeczywistym, czyli z pominięciem standardowych sesji księgowań przelewów. W istocie więc trafia on na konto odbiorcy w ciągu dosłownie kilku chwil od jego zlecenia przez nadawcę.

Co więcej, w większości przypadków tak szybka realizacja przelewu natychmiastowego możliwa jest przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Można więc powiedzieć, że działa on podobnie jak przelew wewnętrzny, który również jest realizowany automatycznie bez względu na porę i dzień tygodnia.

Warto wiedzieć!
Standardowy przelew Elixir, który również służy do transferu środków na konto w innym banku, działa zupełnie inaczej. Najpierw bank nadawcy musi zaksięgować jego wyjście z rachunku, następnie trafia on do międzybankowego systemu rozliczeniowego, a dopiero potem jest przekazywany do banku odbiorcy.

Każdy z tych trzech etapów rozliczenia zwykłego przelewu odbywa się wyłącznie w dni robocze i tylko w określonych godzinach. Właśnie dlatego jego realizacja może przeciągnąć się do następnego dnia, a nawet trwać kilka dni, jeśli zleci się go tuż przed weekendem.

Sprawdź, czy do przelewu wystarczy numer konta?

Rodzaje przelewów natychmiastowych dostępne w bankach

W obrocie krajowym banki oferują głównie dwa rodzaje przelewów natychmiastowych:

  • Express Elixir – obsługuje je Krajowa Izba Rozliczeniowa, a więc ta sama instytucja, która realizuje również standardowe przelewy Elixir;
  • BlueCash – ich operatorem jest firma Blue Media, która pośredniczy w ich realizacji i przez to widnieje jako nadawca przelewu.

Do tzw. pilnych przelewów zewnętrznych krajowych zaliczany jest także przelew Sorbnet. Może on bowiem dotrzeć do odbiorcy w tym samym dniu roboczym, o ile zleci się go w godzinach granicznych, a więc przede wszystkim do 14:55. Instytucją, która go rozlicza, jest Narodowy Bank Polski.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

W wielu bankach można dzisiaj otworzyć bezpłatne konto bankowe, w ramach którego standardowe przelewy krajowe Elixir możesz zlecać w bankowości elektronicznej również bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Za te natychmiastowe zwykle natomiast trzeba zapłacić i średnio kosztuje to około 5 zł.

Są jednak i instytucje, które w ramach konta osobistego oferują przelewy natychmiastowe za darmo. Poniżej wyjaśniamy zatem, ile kosztuje przelew natychmiastowy w Santander Bank Polska, mBanku, PKO BP oraz w innych największych bankach w Polsce.

Opłaty za przelew natychmiastowy w wybranych bankach

Bank i rodzaj konta osobistego Rodzaj przelewu natychmiastowego Opłata za przelew natychmiastowy
PKO BP
Konto za Zero
Express Elixir 4,99 zł
Pekao SA
Konto Przekorzystne
Express Elixir 5 zł
Santander Bank Polska
Konto Santander
Express Elixir, Blue Cash 0 zł
mBank
eKonto osobiste
Express Elixir 5 zł
Credit Agricole
Konto dla Ciebie
Express Elixir 5 zł
Bank Millennium
Konto Millennium 360°
Express Elixir 9,9 zł
Alior Bank
Konto Jakże Osobiste
 Express Elixir, Blue Cash 5 zł
BNP Paribas
Konto Otwarte na Ciebie
Express Elixir 5 zł
ING Bank Śląski
Konto Direct
 Express Elixir, Blue Cash 5 zł
Citi Handlowy
CitiKonto
Express Elixir 0 zł – za pierwsze 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu

5 zł – za każdy kolejny

VeloBank
VeloKonto
Express Elixir 5 zł

Uwaga: podane opłaty dotyczą przelewów ekspresowych zlecanych przez internet w ramach kont osobistych dostępnych w aktualnej ofercie poszczególnych instytucji.

Co jeszcze warto wiedzieć o przelewach natychmiastowych?

Wiesz już, ile kosztuje przelew natychmiastowy i że jednak wiąże się on z dość wysoką opłatą. Jest to jednak cena za błyskawiczną jego realizację, a więc także możliwość uniknięcia konsekwencji spóźnienia się z jakąś płatnością.

Jeśli jednak będziesz chciał skorzystać z przelewu natychmiastowego, musisz wiedzieć, że nie zawsze pozwoli Ci on zrealizować faktycznie daną płatność „od ręki”. Aby do tego doszło, muszą być bowiem spełnione pewne warunki.

Warunki realizacji przelewu natychmiastowego

Podstawowym warunkiem realizacji przelewu natychmiastowego jest to, aby oba banki, czyli nadawcy i odbiorcy, obsługiwały dany rodzaj przelewów. Jeśli zatem Twój bank proponuje przelewy Express Elixir, to chcąc wykonać taki transfer, musisz najpierw sprawdzić, czy bank odbiorcy uczestniczy w tym systemie.

Co więcej, powinieneś też zweryfikować, czy obie instytucje zrealizują taką płatność w danym dniu i o danej porze. Teoretycznie bowiem przelewy natychmiastowe powinny działać w trybie 24/7, jednak w praktyce niektóre banki robią sobie przerwy w ich obsłudze. Są też instytucje, w których nie są dostępne przelewy natychmiastowe w weekend, czyli można je realizować wyłącznie w dni robocze.

Przykładowo, bank Pekao nie obsługuje przelewów Express Elixir między godziną 3:00 a 3:30 w nocy, a VeloBank między 23:00 a północą. Z kolei bank BNP Paribas obsługuje przelewy BlueCash wyłącznie w dni robocze i tylko w godzinach 07:00-20:00, a bank Millennium od 08:00 do 17:30.

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew natychmiastowy i czy oba banki go zrealizują? Najlepiej na stronie internetowej danego systemu, czyli:

To wciąż nie wszystko, co warto wiedzieć o realizacji przelewów natychmiastowych. Należy bowiem pamiętać, że obowiązują w ich przypadku dodatkowe ograniczenia.

Ograniczenia i limity kwotowe dla przelewów natychmiastowych

Musisz mieć świadomość, że przelew natychmiastowy Express Elixir lub BlueCash możesz wykonać wyłącznie w walucie polskiej i tylko między rachunkami prowadzonymi w bankach działających na terenie naszego kraju. Nie wyślesz za jego pomocą zatem przelewu walutowego. To nie wszystko, ponieważ w wielu bankach nie można zlecić przelewu natychmiastowego do urzędu skarbowego lub ZUS.

Co więcej, istnieją limity kwotowe dla przelewów natychmiastowych. Ogólnie dla pojedynczych transakcji są one następujące:

  • Express Elixir – do 100 tys. zł
  • BlueCash – do 20 tys. zł.

W praktyce jednak wiele banków narzuca swoje własne limity dla przelewów natychmiastowych i często są one znacznie niższe od tych ogólnych obowiązujących w danym systemie. Przykładowo, w banku Santander pojedynczy przelew natychmiastowy Express Elixir zrealizujesz wyłącznie do kwoty 5000 zł, a w banku PKO BP tylko do 3000 zł.

Kiedy warto wybrać przelew natychmiastowy zamiast zwykłego?

Biorąc pod uwagę fakt, ile kosztuje przelew natychmiastowy, można się zastanowić, czy w ogóle warto z niego korzystać. Na pewno warto, ale głównie w sytuacji awaryjnej, a więc gdy jest to faktycznie konieczne. Taką sytuacją może być przede wszystkim upływający termin jakiejś ważnej płatności np. rachunku czy raty kredytu. Realizując ją bowiem za pomocą przelewu natychmiastowego, możesz uniknąć opóźnienia, a więc i związanych z tym konsekwencji w postaci naliczenia odsetek karnych, czy też problemów z windykacją.