ranking kont oszczędnościowych

Ranking kont oszczędnościowych

Ostatnia aktualizacja rankingu – sierpień 2020.

Poniżej znajdziesz najlepsze konta oszczędnościowe, oraz kilka wskazówek i porad przy wyborze najkorzystniejszego konta i nasz najnowszy ranking kont oszczędnościowych

Poniższy ranking kont oszczędnościowych zawiera najlepsze konta oszczędnościowe dostępne obecnie w ofercie bankowej. Większość oferowanych kont oszczędnościowych ma ograniczenia czasowe i kwotowe w zakresie promocyjnego oprocentowania. Szczegóły poznasz w analizach kont.

W zakresie oprocentowania, obecnie najlepiej skorzystać z promocyjnej oferty Credit Agricole (3,0% przez 3 miesiące) lub dla większych kwot konto oszczędnościowe w Getin Banku – (2% na 2M do 200 tys. PLN).

Poza tym oferty są bardzo niskie – nieco lepiej jest jeśli chodzi o lokaty – ranking lokat.

Ranking kont oszczędnościowych zawiera tylko konta objęte gwarancjami BFG.

1.

Rachunek Oszczędzam – Credit Agricole
credit agricole konta

Oprocentowanie

2,5%

Kluczowe warunki

0 PLN opłat za otwarcie i prowadzenie

do 20 tys. PLN oprocentowanie 2,5%, przez 3 miesiące

konieczne założenie konta osobistego (konto dla Ciebie – analiza)

1 darmowy przelew w miesiącu

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Komentarz
  • Na początek, oprocentowanie promocyjne, które wynosi 2,5% do 20 tys. PLN, obowiązuje przez 3 miesiące od dnia otwarcia konta oszczędnościowego. Jednak aby z niej skorzystać należy przystąpić założyć konto dla Ciebie. Od tego momentu liczy się upływ 4 miesięcy.
  • Ponadto, promocyjna oferta jest skierowana tylko dla nowych klientów Credit Agricole.
Pozostałe warunki
  • 1 bezpłatny przelew w miesiącu na inne konto, potem 10 PLN;
  • kapitalizacja kwartalna;
Dokumenty do pobrania
Tabela oprocentowania z ofertą dla nowych klientów

Załóż na stronie banku.


2.

Konto Oszczędnościowe- Getin Bank
getin bank

Oprocentowanie

2,0%

Kluczowe warunki

0 PLN opłat za otwarcie i prowadzenie

Oprocentowanie 2,0% do 10 tys. zł na 12 miesięcy

konieczne założenie konta (Konto Proste Zasady – analiza konta)

1 darmowy przelew w miesiącu

  promocja obowiązuje do 30.09.2020

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Komentarz
  • Oprocentowanie wynosi 2,0% dla nowych i obecnych klientów, natomiast oferta jest skierowana tylko do nowych klientów (brak konta od 11.05.2017);
  • W ramach promocji za założenia konta osobistego Proste Zasady możesz uzyskać także oprocentowanie 2,0% do 10 tys. PLN, ale przez aż 12 miesięcy (konto Proste Zasady – analiza).
  • Warto zaznaczyć, że już od dłuższego czasu jest to najlepsze konto oszczędnościowe na rynku, głównie ze względu na oprocentowanie.
Pozostałe warunki
  • 1 darmowy przelew w miesiącu, potem 9 PLN;
Dokumenty do pobrania
Regulamin oferty specjalnej

Getin konto oszczędnościowe – analiza

Załóż na stronie banku.


3.

Konto Oszczędnościowe Profit – Millennium Bank
millennium bank

Oprocentowanie

1,0%

Kluczowe warunki

0 PLN opłat za otwarcie i prowadzenie

do 100 tys. PLN oprocentowanie 1,0%

konieczne założenie konta (Konto 360° – zobacz analizę)

1 darmowy przelew w miesiącu

promocja obowiązuje do 4.07.2020

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Komentarz
  • Po pierwsze, okres oprocentowania promocyjnego (1,0% do 100 tys. PLN) wynosi 62 dni od dnia zasilenia konta. Jednak, aby z niej skorzystać należy przystąpić do promocji do 4.07.2020.
  • Co istotne, promocje obejmuje nowe środki (co dotyczy obecnych klientów), czyli dla nowych klientów obejmuje wszystkie środki. Nowe środki, zgodnie z regulaminem, to środki powyżej łącznych środków na kontach w Millenium na 16.05.2020.
  • Ponadto, skorzystanie z oferty wymaga założenia konta osobistego 360º lub 360º Student, które są dość atrakcyjne i moga być darmowe przy niewielkim zakresie aktywności – Konto 360º – analiza.
Pozostałe warunki
  • 1 bezpłatny przelew w miesiącu na inne konto, potem 7,5 PLN;

Konto oszczędnościowe Millennium – analiza

Załóż na stronie banku.


4.

Konto Mocno Oszczędnościowe – Alior Bank
Alior bank

Oprocentowanie

0,7/1,5%

Kluczowe warunki

0 PLN opłat za otwarcie i prowadzenie

0 PLN przelewy na własne konto osobiste w Alior Banku bez ograniczeń;

Oprocentowanie 0,7% naliczane od Nowych Środków do 100 tys. PLN przez 3 miesiące, 1,5% jeśli masz konto osobiste z wpływami

1 darmowy przelew w miesiącu poza własnym kontem w Alior Banku;

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Komentarz
  • W ramach promocji oprocentowanie Konta Mega Oszczednościowego wynosi 0,7% przez 3 miesiące od pierwszej wpłaty i może zostać podniesione do 1,5% o ile spełnisz warunki:
    • wpływ na konto osobiste min 1500 zł;
    • wyrażenie zgód marketingowych.
  • Po okresie promocyjnym oprocentowanie wynosi 0,5%.
  • Oprocentowanie jest naliczane od Nowych Środków, czyli wszystkich środków powyżej salda dla danego klienta w Alior Banku na 30.04.2020. Co jasne, dla nowych klientów, to saldo wynosi 0 PLN. W razie dokonania przelewu na konto w trakcie trwania promocji (zwiększenia salda), nowe środki również zostaną objęte promocją, natomiast będą oprocentowane tak samo jak pozostałe. Dotyczy to jednak tylko w okresu 3 miesięcy od pierwszego wpływu na konto.
Pozostałe warunki
  • Po pierwsze, darmowe przelewy na własne konto osobiste w Aliorze;
  • 1 darmowy przelew w miesiącu, potem 8 lub 10 PLN;

Załóż na stronie banku.


Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to najprostszy sposób na bezpieczne i systematyczne oszczędzanie pieniędzy. Dzięki temu, może być także dobrą alternatywą dla lokat bankowych jako sposób ochrony oszczędności przed inflacją. W porównaniu do lokat zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu środkami. Przede wszystkim jednak, większość ofert pozwala na ulokowanie dość dużych kwot. Zobacz nasz ranking kont oszczędnościowych powyżej – limit promocyjnego oprocentowania to najczęściej 50-100 tys. PLN, a czasem nawet więcej (do 200 tys. PLN).

Dlatego, jeśli nie masz innych pomysłów na inwestycje, powinieneś trzymać wolne środki na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Jeśli nie masz pewności co wybrać, lokatę czy konto oszczędnościowe – podpowiedzi znajdziesz na stronie – Lokata czy konto oszczędnościowe?

Aby znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe, należy zacząć od oceny swoich potrzeb i ograniczeń. Następnie warto sprawdzić powyższy ranking kont oszczędnościowych, żeby wybrać najlepiej dopasowaną ofertę.

W jakim celu chcę założyć konto oszczędnościowe? Do konta oszczędnościowego można podchodzić na kilka sposobów:

Alternatywa dla lokaty

Po pierwsze, jak do alternatywy dla lokaty – dla ochrony przed inflacją i dodatkowego zysku od oszczędności. Jeśli aktywnie dbasz o swoje oszczędności i poszukujesz najlepszego oprocentowania, czasami oprocentowanie na koncie oszczędnościowym może być konkurencyjne do tego na lokacie (aktualne oferty lokat znajdziesz tutaj – ranking lokat). W takiej sytuacji oczywiście liczy się tylko oprocentowanie konta oszczędnościowego i możliwie jak najmniejsza liczba warunków dodatkowych. Co więcej, konta oszczędnościowe pozwalają na ulokowanie większych kwot (wyższe limity promocji). W dodatku w razie wcześniejszej wypłaty środków (a możesz to zrobić w każdej chwili) nie utracisz dotychczasowych odsetek.

Oczywiście, założenie konta oszczędnościowego to teoretycznie nieco więcej wysiłku niż założenie lokaty. Jednak, tak naprawdę jednak procedura jest podobna. Na przykład, w Idea Banku, który regularnie oferuje wysokie oprocentowanie na lokatach bez konieczności zakładania konta, także trzeba założyć konto w systemie internetowym. Konta oszczędnościowe, w przeciwieństwie do zwykłych kont osobistych praktycznie nigdy nie wiążą się z opłatami za prowadzenie konta. Co istotne, standardem jest także jeden darmowy przelew wychodzący w miesiącu, który wystarczy do uwolnienia środków w razie potrzeby.

Co więcej, jak widać w rankingu powyżej, coraz popularniejsze są promocje na nowe środki. W takich przypadkach, nawet jeśli masz już konta oszczędnościowe w kilku bankach, wystarczy, że przelejesz pieniądze akurat tam gdzie oprocentowanie jest najlepsze. Pozwala to łatwiej zarządzać swoimi oszczędnościami, a przede wszystkim nie wyklucza z promocji tych, którzy już mieli kontakt z danym bankiem. A jest to częste ograniczenie przy lokatach. Wymaga to jedynie czujności, aby dobrze sprawdzić w regulaminach (lub naszych analizach) na jaki dzień bank sprawdza saldo, które jest podstawą do określenia ile środków będzie objętych promocją. W miarę uzbierania odpowiedniego doświadczenia, można nabrać wprawy i zredukować swoje saldo w odpowiednim dniu. Wymaga to trochę wysiłku, jednak może być opłacalne.

Systematyczne oszczędzanie

Po drugie, do konta oszczędnościowego można podchodzić jak do wygodnego sposobu na systematyczne odkładanie określonej kwoty (np. co miesiąc) albo wszystkich nadwyżek. W takiej sytuacji chcesz chronić oszczędności przed inflacją, ale bez konieczności pilnowania terminów zapadalności lokat i z zachowaniem większej elastyczności. Wtedy ważna jest wygoda, np. jak najwyższa liczba bezpłatnych przelewów. Standardowo jest to niestety tylko pierwszy przelew wychodzący w miesiącu. Opłaty za przelewy powyżej są niestety dość wysokie. Warto z nich korzystać tylko w razie naprawdę pilnej potrzeby.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

To oczywiste, im wyższe tym lepsze. 🙂 Pamiętaj, że prawie zawsze oprocentowanie jest w stosunku rocznym i nominalny zysk z konta oszczędnościowego będzie zależał też od czasu przez jaki będziesz trzymał/a pieniądze na tym koncie. Jest też zależne od okresu kapitalizacji odsetek (czyli jak często odsetki dopisywane są do salda rachunku). Im częstsza tym lepiej, natomiast standardowo kapitalizacja odsetek jest miesięczna, czasami dzienna. Jeśli chcesz wiedzieć jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego – zysk z lokaty kalkulator. Zasadniczo oprocentowanie kont zależy od poziomu stóp procentowych NBP. Im stopy wyższe tym lepsze wysokość oprocentowania kont czy lokat terminowych.

W przypadku ofert promocyjnych, najczęściej występuje oprocentowanie bazowe (niska oferta standardowa) oraz dodatkowe oprocentowanie promocyjne na określony czas. Dobrym standardem dla promocji kont oszczędnościowych jest obliczanie tego okresu od momentu pierwszego przelewu środków na konto. Tak jest w większości ofert – od momentu przelewu przez jakąś liczbę dni/miesięcy obowiązuje wyższe oprocentowanie dla środków powyżej określonej kwoty (wg dnia salda – nie dotyczy zupełnie nowych klientów). Niestety, niektóre banki określają, że promocyjne oprocentowanie trwa od momentu założenia konta (to jeszcze akceptowalne), albo co gorsza do z góry określonej daty. W takiej sytuacji tylko osoby otwierające konto na samym początku promocji mogą z niej rzeczywiście skorzystać. Na szczęście to stosunkowo rzadkie rozwiązanie. Zawsze dowiesz się o nim z naszych analiz.

W przypadku kont oszczędnościowych pamiętaj, że inaczej niż na lokacie, oprocentowanie po jakimś czasie może się zmienić poprzez zmianę tabeli opłat i oprocentowania w danym banku. Najczęściej po okresie promocyjnym, oprocentowanie na koncie oszczędnościowym spadnie. Dlatego nawet jeśli zależy Ci głównie na wygodzie i elastyczności pamiętaj, żeby sprawdzić co jakiś czas jakie jest obecnie oprocentowanie na Twoim koncie i czy na pewno jest to dobra oferta – pomoże w tym nasz ranking kont oszczędnościowych.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już wiesz, które konto oszczędnościowe chcesz założyć, zanim dokładnie przeanalizujesz ranking kont oszczędnościowych, warto jeszcze sprawdzić kilka punktów, żeby nie natrafić na żadne kruczki:

  • instytucja: tylko konta oszczędnościowe w bankach i od pewnego czasu także w SKOKach, do kwoty równowartości 100 tys. EUR są objęte gwarancjami BFG (więcej informacji znajdziesz we wpisie o bezpiecznych lokatach i kontach);
  • produkty powiązane – konta osobiste: często przy korzystnych ofertach wymagane jest założenie konta, pamiętaj, że konta bankowe obecnie coraz rzadziej są za darmo, o ile nie są aktywnie używane. Z drugiej strony, jeśli planujesz korzystać z konta oszczędnościowego w celu regularnego oszczędzania, powiązane z nim konto osobiste to duża wygoda. Co więcej, czasami tylko przelew z konta oszczędnościowego na swój ROR w danym banku jest darmowy.
  • oferta dla nowych klientów: jeśli już jesteś klientem banku, to jasne, że mniej mu zależy żeby Cię skusić wysokim oprocentowaniem – często dobre oferty są tylko na nowe środki albo dla nowych klientów. Jeśli promocja obejmuje tylko nowe środki – wystarczy, że co jakiś czas opróżnisz dane konto na rzecz innego. W kolejnej odsłonie promocji już będziesz się kwalifikować do wyższego oprocentowania. Natomiast nowy klient z założenia ma zerowe saldo początkowe.

Ranking kont oszczędnościowych – metodologia

Oferty banków w zakresie konta oszczędnościowych oczywiście zasadniczo się różnią. Przykładowo, niektóre banki starają się zdobywać klientów poprzez atrakcyjne oprocentowanie, ale oczekują wtedy np. założenia konta. Jednak inne wolą, zaoferować nieco niższe oprocentowanie, ale np. na nieco dłuższy okres. Trudno cię w tym gąszczu odnaleźć. Dlatego, zamiast zaprezentować po prostu wszystkie oferty w losowej kolejności zdecydowaliśmy się na przygotowanie rankingu. Czyli w skrócie ułożyliśmy rankingi w kolejności, od naszym zdaniem najlepszego do najmniej kuszącego. Warto jednak na wstępie poczynić dwa zastrzeżenia co do kont uwzględnionych w rankingu:

Po pierwsze, w naszym zestawieniu nie ma i nigdy nie będzie wszystkich lub nawet większości kont oferowanych przez polskie banki. Dlaczego? Ponieważ, o ile każdy bank ma jakieś konto oszczędnościowe, a czasem nawet kilka, o tyle często są to oferty nie zasługujące na żadne zainteresowanie. Niektóre banki, zazwyczaj te największe, strategicznie nie chcą konkurować kontami oszczędnościowymi. W takim przypadku, oferują np. mizerne 0,5%, czego nawet nie ma sensu opisywać.

Po drugie, zdecydowana większość opisanych kont oszczędnościowych to rachunki promocyjne. Podobnie jak w punkcie powyżej, bez promocji sporo kont jest oprocentowana na tak niskim poziomie, że nie warto ich nawet porównywać. Jednocześnie, promocje bankowe zazwyczaj gwarantują te 3-4 do 6 miesięcy spokoju jeśli chodzi o poszukiwanie dobrego miejsca na trzymanie oszczędności. A co potem? Potem kolejna promocja, albo powrót do jednej z poprzednich. W przypadku kont oszczędnościowych częste są promocje bankowe „na nowe środki” nie eliminujące obecnych klientów – inaczej niż przy lokatach.

Kryteria porównania kont oszczędnościowych

Kryteria jakimi kierowaliśmy się przy układaniu kolejności kont, są oczywiście podobne z kryteriami wyboru konta opisanymi powyżej. Ranking kont oszczędnościowych, inaczej niż (ranking kont osobistych) nie był sporządzany na podstawie szczegółowych obliczeń i szczegółowych wag dla parametrów. Zbyt mało jest istotnych czynników, żeby starać się je tak matematycznie opisywać. Dlatego nasze zestawienie jest sporządzane tradycyjnie, arbitralnie, ale obiektywnie. Co bierzemy pod uwagę? Też powinieneś/aś zwrócić uwagę na te czynniki zanim złożysz wniosek.

W pierwszej kolejności i zdecydowanie najważniejsze jest oprocentowanie. Im wyżej tym lepiej. Wiadomo.

Po drugie, istotna jest maksymalna kwota. Niektóre konta wydają się atrakcyjne, ale co z tego jeśli można na nich trzymać na sensowym oprocentowaniu nie więcej niż 10 tys. PLN. O ile w przypadku lokat, taki limit jest ok. Po zakończeniu lokaty środki wracają, nie trzeba trzymać osobnego konta itd, a i oprocentowanie jest wyższe. Dobre konto oszczędnościowe, jako produkt długoterminowy powinno naszym zdaniem mieć wyższy limit.

W trzeciej kolejności bierzemy pod uwagę czas trwania. Naszym zdaniem, czasami lepiej zgarnąć nieco niższe oprocentowanie, ale mieć spokój na dłuższy czas.

Na koniec bierzemy pod uwagę czynniki pozostałe. Szczególnie istotne jest, czy trzeba zakładać konto osobiste. O ile konta oszczędnościowe są darmowe, to darmowe konta osobiste bez dodatkowych warunków to już rzadkość. Dlatego zakładając konto osobiste, jako konieczność przy zakładaniu konta oszczędnościowego, warto poznać jego warunki. Jeśli takiego wymogu nie ma, oceniamy to dobrze. Poza tym, ewentualnie w bardzo spornych przypadkach, bierzemy jeszcze pod uwagę np. inne możliwości oszczędzania, np. lokaty.

Ranking kont oszczędnościowych – jak korzystać?

Co prawda, w naszym rankingu uporządkowaliśmy konta w kolejności od najlepszego. Jest też jednak tak, że dla każdego dobre konto może oznaczać coś nieco innego. Dlatego, większość istotnych informacji, staraliśmy się zaprezentować od razu „na wierzchu”. Dzięki temu, każdy może łatwo stwierdzić, czy dane konto jest także dla niego najlepszym rozwiązaniem, czy też nie.

Podsumowując, rekomendujemy, aby każdy wybrał najlepsze konto do swoich potrzeb i oszczędności. Nasz ranking najlepszych kont (kolejność) może posłużyć jako sugestia i ułatwienia, ale nie zastąpi własnego zdrowego rozsądku 😉

Z naszego poradnika jak wybrać lokatę lub konto oszczędnościowe dowiesz się jeszcze więcej – link poniżej.

ranking kont oszczędnościowych