Ranking lokat

Ranking lokat został zaktualizowany ostatnio w kwietniu 2018.

Jeśli szukasz ofert najlepszych lokat bankowych i zastanawiasz się którą wybrać, poniżej znajdziesz kilka kluczowych czynników przy wyborze najkorzystniejszej lokaty i nasz najnowszy ranking lokat bankowych

Poniższy ranking lokat zawiera naszym zdaniem najlepsze lokaty bankowe dostępne obecnie na rynku.

Jeśli zależy Ci tylko na jak najwyższym oprocentowaniu, wybierz Nest Lokatę Witaj lub Lokatę Happy na 2 miesiące.

Jeśli zależy Ci na wysokim oprocentowaniu, ale nie chcesz dodatkowego konta, wybierz Lokatę Happy lub Happy Pro w Idea Banku.

Jeśli zależy Ci na wysokim oprocentowaniu i masz do ulokowania kwotę powyżej 10 tys. PLN wybierz lokatę Happy Pro, Lokatę Bezkompromisową lub sprawdź ranking kont oszczędnościowych.

Dodatkowo, w ramach promocji aplikacji mobilnych, niektóre banki oferują całkiem niezłe lokaty, o ile zostaną założone mobilnie. Obecnie takie lokaty w ofercie mają m.in. Millennium Bank (2,25% na 3M), Eurobank (3,5% na 1M) oraz Credit Agricole i Getin (obie 3,0%, na 2M). Jeśli masz konto, w którymś z tych banków, warto skorzystać z promocji. Takie konto możesz założyć także wykorzystując nasz ranking kont osobistych.

Ranking lokat bankowych zawiera tylko lokaty objęte gwarancjami BFG.

1.

Nest Lokata Witaj – Nest Bank

nest bank lokaty

Oprocentowanie

4,00%

Kwota PLN

1.000-10.000

Okres

3 lub 6 miesięcy

Online

Wymagane konto (analiza konta)

Tylko nowi klienci

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Promocja!

Do uzyskania premia do 340 PLN, za założenie dwóch lokat w Toyota Banku. Efektywne oprocentowanie z premią – 6,75%.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

2.

Lokata Happy – Idea Bank

idea bank lokaty

Oprocentowanie

do 4,0% zależnie od okresu

Kwota PLN

500-10.000

Okres

1-3 miesiące

BEZ KONTA

Online

Tylko nowi klienci (brak produktu w Idea Banku kiedykolwiek)

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

3.

Lokata Bezkarna – BGŻ BNP Paribas (BGŻ Optima)

bgż optima

Oprocentowanie

3,50%

Kwota PLN

1.000-20.000

Okres

3 miesiące

Online

Bez utraty odsetek w razie zerwania

Wymagane konto oszczędnościowe – 2,5%

Tylko nowi klienci (brak produktu w BGŻ Optima przez ostatnie 12 miesięcy)

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

4.

eKonto z lokatą – mBank

mbank

Oprocentowanie

3,50%

Kwota PLN

500-10.000

Okres

3 miesiące

Online

Wymagane konto (analiza konta)

Tylko nowi klienci

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

5.

Lokata Happy Pro – Idea Bank

idea bank lokaty

Oprocentowanie

2,70/3,50% zależnie od kwoty

Kwota PLN

10.001-100.000

Okres

3 miesiące

BEZ KONTA

Online

Tylko nowi klienci (brak produktu w Idea Banku kiedykolwiek)

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

6.

Lokata Bezkompromisowa – BGŻ BNP Paribas (BGŻ Optima)

bgż optima

Oprocentowanie

2,70%

Kwota PLN

1.000-100.000

Okres

3 miesiące

Online

Bez utraty odsetek w razie zerwania

Wymagane konto oszczędnościowe – oprocentowanie 2,5%

Tylko nowi klienci (brak produktu w BGŻ Optima przez ostatnie 12 miesięcy)

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

7.

Lokata Sprint na 180 dni – Toyota Bank

toyota bank logo

Oprocentowanie

2,50%

Kwota PLN

3.000-180.000

Okres

6 miesięcy

Online

Wymagane Konto Jedyne – szczegóły w analizie lokaty

Konieczność założenia 10 lokat (jedna lokata – maksymalnie 18 tys. PLN)

Przejdziesz na stronę banku.

Więcej szczegółów ˅

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Lokata bankowa to najprostsza i najbezpieczniejsza forma ochrony Twoich oszczędności przed inflacją i szansa na niewielki, ale pewny zysk. Jeśli masz jakieś oszczędności, choćby niewielkie i trzymasz je na zwykłym koncie albo w gotówce, każdego dnia realnie tracą na wartości – zjada je inflacja. Jeśli chcesz tego uniknąć – skorzystaj z rankingu lokat bankowych powyżej lub rankingu kont oszczędnościowych (tutaj) i zainwestuj bezpiecznie swoje oszczędności.

Jeśli nie masz innych pomysłów na inwestycje, powinieneś trzymać wolne środki na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Jeśli nie masz pewności co wybrać, lokatę czy konto oszczędnościowe, podpowiedzi znajdziesz na tej stronie – Lokata czy konto oszczędnościowe?.

W celu wybrania najlepszej lokaty, należy zacząć od oceny swoich potrzeb i ograniczeń. A następnie sprawdzić ranking lokat powyżej i wybrać najodpowiedniejszą ofertę.

Jaką kwotę ulokować?

Przede wszystkim ważne jest, żebyś wiedział/a jaką kwotę chcesz ulokować. Szkoda tracić czas na oferty, które ze względu na ograniczenia kwotowe nie są dla Ciebie. Przykładowo, jeśli masz do ulokowania 80 tys. PLN szkoda tracić czas na oferty do 10 tys. Jaką kwotę trzymać na lokatach? To każdy powinien sam ocenić, ale naszym zdaniem warto trzymać na lokatach lub kontach oszczędnościowych każdą nadwyżkę gotówki powyżej spodziewanych wydatków na najbliższy miesiąc. W razie nagłej potrzeby, jakichś zaskakujących wydatków – można lokatę zerwać. Czasami nie będzie to nawet oznaczało utraty odsetek.

Jeśli masz do zainwestowania większą kwotę, warto podzielić ją na kilka lokat. Wtedy w razie zerwania lokaty, nie stracisz odsetek od wszystkich środków. Uważaj jednak, na lokaty promocyjne (a ranking lokat powyżej zawiera głównie takie lokaty). Są one oferowane tylko dla nowych klientów, więc można z nich skorzystać tylko raz! Podobnie, jeśli jest kilka ofert w danym banku, mogą się wzajemnie wykluczać. Wybierz wtedy tę, która odpowiada Ci najbardziej. Pomogą Ci w tym przygotowane przez nas analizy lokat.

Czas trwania lokaty

Kluczowym elementem przy wyborze lokaty jest czas trwania. Zakładając lokatę bankową, na pewien czas „zamrażasz” pieniądze. Nie oznacza to oczywiście, że nie masz do nich dostępu – ale jeśli zerwiesz lokatę, stracisz odsetki, które już zostały wypracowane. Dlatego po pierwsze, warto się zastanowić, kiedy te pieniądze będą mi potrzebne? Natomiast po drugie, można wziąć pod uwagę aspekt rynkowy, czy za kilka miesięcy oferta będzie lepsza? Jak to ocenić dowiesz się tutaj. Generalnie, jeśli są podstawy, żeby oczekiwać, że stopy procentowe wzrosną – wtedy lepsze są krótsze lokaty. Jeśli spodziewasz się, że stopy będą spadać, wtedy dłuższe lokaty będą bardziej korzystne.

Jeśli nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować ulokowanych środków – rozważ konto oszczędnościowe (ranking kont oszczędnościowych). To coraz częściej jest dobra alternatywa dla lokat. Pozwalają zazwyczaj na ulokowanie większych kwot i zapewniają większą elastyczność.

Oprocentowanie

To oczywiste, im wyższe oprocentowanie tym lepsze. 🙂 Pamiętaj tylko, że prawie zawsze oprocentowanie jest w stosunku rocznym i nominalny zysk z lokaty będzie zależał też od jej czasu trwania. W obliczeniu zysku z lokaty pomoże Ci ten artykuł – jak obliczyć zysk z lokaty.

 

Co sprawdzić przed założeniem lokaty?

Jeśli już wiesz, jaką kwotą dysponujesz, na jaki czas chcesz założyć lokatę i masz przed oczami oprocentowanie jakie zgarniesz, sprawdzając ranking lokat w poszukiwaniu najlepszej lokaty, sprawdź kilka punktów, żeby nie natrafić na żadne drobne druczki:

  • instytucja: tylko lokaty w bankach i od pewnego czasu także w SKOKach, do kwoty równowartości 100 tys. EUR są objęte gwarancjami BFG (jeśli chcesz wiedzieć więcej – kliknij tutaj). Oznacza to, że jeśli produkt nie jest lokatą albo kontem (np. niektóre elementy lokat strukturyzowanych), nie są objęte gwarancjami BFG.
  • produkty powiązane – konta osobiste: często przy korzystnych ofertach konieczne jest założenie konta, pamiętaj, że konta obecnie coraz rzadziej są za darmo. Zazwyczaj można sprawić, żeby były darmowe spełniając dodatkowe warunki. To wymaga jednak np. przeniesienia wynagrodzenia do danego banku lub częstego korzystania z karty. Czasami jednak warto to zrobić, a konto zamknąć po jakimś czasie. Nasz ranking lokat w sekcji dodatkowe informacje, zawiera odpowiednie oznaczenia.
  • produkty powiązane – fundusze i inne dodatkowe inwestycje: banki oferują często pakiety składające się z lokaty i innego produktu inwestycyjnego, uważaj, żebyś dobrze oszacował/a czy to jest produkt dla Ciebie, dodatkowe produkty mają czasami zupełnie inny profil ryzyka niż lokata i wiążą się z dodatkowymi opłatami.
  • oferta dla nowych klientów: jeśli już jesteś klientem banku, to jasne, że mniej mu zależy żeby Cię skusić wysokim oprocentowaniem – często dobre oferty są tylko na nowe środki albo dla nowych klientów;